Kudowa-Zdrój i okolice

Kudowa-Zdrój to znana miejscowość uzdrowiskowa. Leczy się tutaj choroby przewodu pokarmowego, endokrynologiczne, urazowo-ortopedyczne a także otyłość i nadwagę u dzieci i młodzieży.
Miasteczko zachowało w większości oryginalną zabudowę, którą możemy podziwiać zwłaszcza w części uzdrowiskowej. Wydaje się, że Kudowa jest najciekawsza spośród Uzdrowisk Kłodzkich, głównie z uwagi na swoje położenie. 
Pod względem atrakcji, równie interesująca jest pobliska Polanica-Zdrój. 
Ciekawostki Kudowy opisywałam już  w tym wpisie. Z mapy atrakcji zniknęło Muzeum Żaby. Poza tym wszystko wydaje się być na miejscu - ogromne palmy na deptaku, pijalnia wód mineralnych i Muzeum Zabawek:-)
Kudowa jest dobrą bazą wypadową w Góry Stołowe - Błędne Skały, Szczeliniec Wielki czy czeskie Skalne Miasto są na wyciągnięcie ręki.
 
W najbliższej okolicy polecam odwiedzić czeskie miasteczko Nachod. Z Kudowy dojedziemy tu busem. Największą atrakcją Nachodu jest malowniczy zamek zbudowany na wysokim wzniesieniu. Warto też zajrzeć na rynek i spróbować czeskiej kuchni.
Zamek można zwiedzać samodzielnie - sami zobaczymy wieżę, taras oraz loch. Zwiedzanie wnętrz z czeskim przewodnikiem odbywa się o określonych godzinach i trwa ok. 1 godziny. Polscy turyści otrzymują drukowany tekst po polsku. Ceny biletów zależą od opcji zwiedzania. Potrzebne informacje znajdziecie na stronie internetowej zamku. 
Jeśli wybierzecie się autem, należy mieć gotówkę ok.30 koron, na parking. 
Na trasie wylotowej z Kudowy ulokowało się niewielkie czeskie centrum handlowe. Można tu nabyć kultową czekoladę Studencką, lentilki, kofolę czy produkty konopne. 
W niedalekich Dusznikach-Zdrój mieści się prawdopodobnie jedyne w Europie Muzeum Papiernictwa, w którym organizowane są warsztaty czerpania papieru metodą oryginalną. Zwiedzając muzeum z audioprzewodnikiem dowiemy się wielu ciekawostek o produkcji papieru i jego roli w życiu człowieka.
 
 
 
Miejscem mniej znany i uczęszczanym jest miejscowość Szczytna 20 km na północny-wschód od Kudowy z górującym na wzgórzu Szczytnik XIX-wiecznym zamkiem. Z miasteczka na wzgórze dojdziemy malowniczym szlakiem. Na szczyt, pod sam zamek można również wjechać autem.
 
 
 
 
Zamek można zwiedzać z przewodnikiem. Pensjonariusze Domu pomocy społecznej, którzy zamieszkiwali zamek, w lutym 2020 r. zostali przeniesieni do Kłodzka. Zarządzająca zamkiem fundacja zamierza włączyć to miejsce do ruchu turystycznego. Więcej informacji i zdjęcia wnętrz tutaj.
Ciekawą opcją jest wędrówka po okolicznych skałkach i podziwianie widoków z tarasów, podobnych do tych na Szczelińcu. W pobliżu znajduje się wykuta w skale Kalwaria. Przebiega tu ciekawy pod względem widokowym i przyrodniczym szlak do Polanicy Zdrój. 
 
 
 
Na koniec trochę wody dla ochłody, czyli położony u stóp Gór Stołowych Zalew Radkowski.

Pozdrawiamy!


Zobacz także:

Spacerkiem po Kudowie
Polanica - Zdrój spacerowo
Bajkowy Minieuroland w Kłodzku

Komentarze

  1. Witaj początkiem weekendu Marzeno
    Kudowa... Kiedyś co roku w październiku spędzałam tam kilka dni
    Pozdrawiam nadzieją na deszcz

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz