W Muzeum EtnograficznymMuzeum Etnograficzne we Wrocławiu znajduje się się przy ul. Traugutta 111/113.

Do XVI wieku budynek był letnią rezydencją biskupów wrocławskich. W kolejnych latach często zmieniał właścicieli. W 1880r. rezydencję nabył Egmont Websky rozbudowując ją jednocześnie do kształtu, w którym mniej więcej można ją oglądać do dzisiaj. W czasie drugiej wojny światowej pałac został wypalony, a jego odbudowa nastąpiła w latach 1962-65 wg. proj. Jana Grudzińskiego. Przez długi czas mieścił się w nim Dom Aktora, a po generalnym remoncie pałac stał się siedzibą Muzeum Etnograficznego.
Zbiory muzeum liczą około 12 tysięcy eksponatów dokumentujących życie dolnośląskiej wsi od XVII wieku do czasów współczesnych. Przedstawiają kulturę ludową zarówno dawnych mieszkańców regionu jak i powojennej ludności napływowej.
Na wystawie stałej "Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość" zobaczymy ocalone od zniszczenia eksponaty z dawnych muzeów i kolekcji prywatnych. Wystawę poszerzono o zabytki pozostające jeszcze w terenie – tworząc w ten sposób między innymi znakomite kolekcje malowanych mebli, malarstwa na szkle, grafiki dewocyjnej, rzeźby, uli figuralnych, form piernikarskich i czepców dolnośląskich. Gospodarcze podstawy życia dawnej wsi pozwalają odtworzyć zabytki Działu Kultury Technicznej – sprzęty rolnicze, środki transportu, przedmioty związane z pasterstwem i hodowlą, wyroby i narzędzia rzemieślnicze. Stałą tradycją Muzeum stały się wystawy i kończące je kiermasze wielkanocne, a także wystawy szopek bożonarodzeniowych.

 
  
  
Muzeum Etnograficzne prowadzi również działalność edukacyjną dla dzieci i dorosłych w postaci różnego typu warsztatów. Niedawno wzięłyśmy udział w przedwielkanocnym spotkaniu, na którym wykonywaliśmy pisanki wg wzorów huculskich pod kierunkiem znanej wrocławskiej pisankarki Marii Kieleczawa. Obszerna relacja wraz z opisem techniki zdobienia jaj batikiem, została zamieszczona na Facebooku.  


Pisanki wykonane przez panią Marię Kieleczawa - warsztaty w Muzeum Etnograficznym 26.03.2017r.
Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli od 8 do 16, w soboty wstęp wolny.
Cena biletu: 5 zł cały, 3 zł ulgowy.
Dojazd tramwaje nr 3 i 5 w kierunku Księże Małe, przystanek Plac Zgody.

Zapraszam na przedświąteczny wpis, relację z wystawy pisanek.

Pozdrawiam :-)

Komentarze

 1. Wstyd się przyznać nie byłam tam. Myślę, ze w tym roku nadrobię zaległości i częściej będę odwiedzać Wrocław. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wrocław ma tyle ciekawych miejsc i ciągle powstają nowe. Nawet mieszkając na miejscu trudno czasem znaleźć chwilę aby gdzieś pójść i coś zobaczyć. Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Zdecydowanie muszę się wybrać do Muzeum Etnograficznego, kiedy będę następnym razem we Wrocławiu. Wspaniałe odtworzenie dawnych czasów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pieknie urzadzone wnetrze. Chetnie bym sie tam wybrala :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz