Sobota w muzeum

Od pewnego czasu regularnie bierzemy udział w zajęciach edukacyjnych dla dzieci organizowanych przez wrocławskie muzea.
  
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, zajęcia pod tytułem "Przygoda z modą" prowadzone przez Elenę Ciuprine

  
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, zajęcia pod tytułem "Kartka świąteczna"

Dużą popularnością cieszą się sobotnie warsztaty rodzinne w Muzeum Pana Tadeusza. Lista tematów jest publikowana na początku każdego miesiąca na stronie internetowej muzeum. Chętnych jest wielu a liczba miejsc ograniczona. Rezerwacji trzeba dokonać ze sporym wyprzedzeniem. Zajęcia podzielone są na 2 części. Na początku osoba prowadząca wprowadza dzieci w temat, posiłkując się pokazem slajdów lub rekwizytami związanymi z tematem. Następnie dzieci wspólnie z rodzicami, wykonują pracę plastyczną związaną z tematem z materiałów przygotowanych przez muzeum. Zajęcia trwają około 2 godziny i są bezpłatne. Wykonaną pracę dzieci zabierają do domu. Warsztaty dedykowane są dla dzieci w grupach wiekowych: 3-6 lat, 5-12 lat, 7-12 lat. 
A 8 lutego odbędą się zajęcia dla dzieci w wieku 0-2 latka!
Tutaj oferta edukacyjna w lutym.

  
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, zajęcia pod tytułem "Gabinet osobliwości"
  
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, zajęcia mikołajkowe

Podobną formę mają zajęcia edukacyjne dla dzieci organizowane przez Muzeum Narodowe. Tematyka zajęć jest najczęściej związana z aktualnymi wystawami czasowymi, które można oglądać w muzeum. Dzieci, z miękkimi poduchami do siedzenia, wędrują od sali do sali a prowadzący w przystępny sposób omawia temat na podstawie obrazów lub rzeźb. Żeby nie było nudo, dzieci dostają zadania do wykonania związane z tematem zajęć, np. ułożenie obrazu z puzzli, rozwiązanie krzyżówki a czasem odnalezienie jakiś elementów pośród eksponatów. Zajęcia kończą się wykonaniem pracy plastycznej z materiałów przygotowanych przez muzeum, która trafia do muzealnej galerii. Warsztaty trwają około 2 godziny i w większości są bezpłatne. Na niektóre obowiązuje wstęp z biletem za 15 zł za parę dziecko -rodzic. Zajęcia dedykowane są dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Obowiązują zapisy ale najczęściej miejsca są dostępne nawet przy rezerwacji z dnia na dzień.
Tutaj oferta edukacyjna w lutym, uwzględniająca ferie.
Podobne zajęcia odbywają się od czasu do czasu w Muzeum Etnograficznym oraz Muzeum Współczesnym.
Warto wspomnieć o ofercie edukacyjnej muzeów dla dorosłych. Zarówno Muzeum Pana Tadeusza jak i Muzeum Narodowe posiadają szeroki pakiet takich zajęć w większości bezpłatnych. Każdy może znaleźć temat dla siebie. Zajęcia raczej nie wymagają posiadania jakiejś szczególnej wiedzy. Można przyjść ot tak, przy okazji, np. na wykład o cechach baroku (Muzeum Narodowe) i wyjść bogatszym. W wiedzę oczywiście :-)

Pozdrawiam i do zobaczenia w muzeum :-)

Komentarze

 1. Bardzo podoba mi pomysł i realizacja zajęć edukacyjnych dla dzieci. Uczą się i bawią i to jest wspaniałe. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomysł bardzo dobry. Obie z córką lubimy te zajęcia. Pozdrawiam :-)

   Usuń
 2. Dobrze, ze w ten sposób dzieci pogłębiają swoją wiedzę, są odciągnięte od komputerów i telefonów. Nasze muzeum Karkonoskie też podobne warsztaty organizuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muzeum Karkonoskie mamy na liście. Zamierzamy się tam wybrać podczas ferii a przy okazji zwiedzić miasto.

   Usuń
  2. Miło mi, może spotkamy się jak będzie okazja

   Usuń

Prześlij komentarz