Muzeum Historyczne Wrocławia

Zima jest idealną porą na zwiedzanie muzeów, galerii i wystaw.
Współczesne muzea niewiele mają wspólnego z tymi, które przed laty zwiedzaliśmy na wycieczkach szkolnych nieomal za karę. 

Dzisiejsze muzeum to instytucja wykorzystująca obraz i dźwięk a eksponaty tworzące wystawę stanowią niejako tło dla tego widowiska. O elementach wystawy możemy szczegółowo przeczytać na urządzeniach multimedialnych, których obsługa jest bardzo intuicyjna. Na ściennych ekranach wyświetlane są krótkie filmy wprowadzające w temat ekspozycji czy prezentujące ciekawostkami związane z epoką i eksponatami. Wszystko to sprawia, że wizyta w muzeum jest ciekawym doznaniem i pozostaje w pamięci.
To tu wszystko się zaczęło - u zbiegu 5 rzek narodził się Wrocław
Muzeum Historyczne, które odwiedziłyśmy w weekend w ramach naszego osobistego cyklu "Sobota w muzeum", jest jednym z oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia. Wcześniej zwiedziłyśmy inny dość nietypowy oddział - Muzeum Sztuki Cmentarnej, który jest cmentarzem żydowskim.
Muzeum Historycznego od 2008 r. mieści się w Pałacu Królewskim przy ul. Kazimierza Wielkiego 35.
"Muzeum Historyczne gromadzi i udostępnia zabytki z zakresu historii i sztuki dotyczące dziejów Wrocławia, wyroby rzemiosła artystycznego oraz ikonografię Wrocławia w tym grafiki, ryciny i fotografię. W skład zbiorów Muzeum wchodzą kolekcje dokumentów i druków ulotnych, plakatów, sztandarów. Unikatowa jest kolekcja ilustrująca historię wrocławskich teatrów. Bogate zbiory Muzeum prezentowane są na wystawie stałej „1000 lat Wrocławia” oraz na licznych wystawach czasowych. Muzeum jest również organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych, sesji naukowych i wykładów.
   
"1000 lat Wrocławia” to jedyna ekspozycja we Wrocławiu prezentująca pełny obraz dziejów stolicy Dolnego Śląska. Na wystawie znajduje się ponad 3000 eksponatów, z których większość po raz pierwszy została zaprezentowana we Wrocławiu. Każda sala wystawy to inny okres historyczny Wrocławia, podkreślony dodatkowo wyjątkowym przedmiotem. Swoje miejsce znalazło tu nawet ostrze gilotyny używanej w trakcie drugiej wojny światowej w więzieniu na Kleczkowskiej oraz kopia kultowego neonu „Dobry Wieczór we Wrocławiu”.  Jest też odznaka Straży Rady Miejskiej z 1540 roku, grafiki i ceramika Pabla Picassa, słynny Skarb z Bremy, najstarszy nagrobek żydowski w Polsce, kostiumy teatralne, mnóstwo archiwalnych fotografii, plakaty, obrazy i wiele innych interesujących przedmiotów. Wszystkie, choć często trafiały na wystawę z bardzo odległych krajów, związane są z Wrocławiem. 
  

Tradycyjna forma eksponowania muzealiów harmonijnie łączy się na wystawie ze środkami multimedialnymi. W prawie każdej sali znajdują się dotykowe monitory, na których umieszczone zostały filmy, zdjęcia, a nawet wirtualne zwiedzania oraz fragmenty przedstawień teatralnych. Filmy puszczane są też na dużych telebimach np. film z 1931 roku, który promuje Wrocław pokazując m.in. politechnikę z lotu ptaka lub powojenne kroniki filmowe o odbudowie miasta i jego uczelni. Odpowiednio dobrana muzyka oraz aranżacja wnętrz nawiązujące do konkretnego okresu historycznego sprawiają, że ekspozycja nabiera dynamiki. Wystawa zrobiona jest z dużym rozmachem i pokazuje, często niełatwą i złożoną, historię środkowoeuropejskiego miasta przez pryzmat konkretnych ludzi, zdarzeń oraz miejsc. Nie brak tu momentów chwały, ale są również klęski nadodrzańskiej metropolii. Fakty historyczne współgrają z legendami, a historia wrocławskiego przemysłu  sąsiaduje z gabinetem romantycznego poety, Karla von Holteia. To nie tylko punkt obowiązkowy dla każdego wrocławianina, ale też dla tych, którzy we Wrocławiu są tymczasowo. Dla nich to niezastąpiony wstęp do spacerów po mieście i do dalszego poznawania jego niezwykłej historii. Wystawę warto odwiedzać wielokrotnie, bo nieustannie ulega zmianom. Pracownicy Muzeum Miejskiego Wrocławia dbają, aby stale była interesująca, dlatego często pojawiają się na niej nowe eksponaty i multimedialne atrakcje. Wystawa obejmuje 21 sal ekspozycyjnych. W kasie Pałacu Królewskiego dostępne są audioguidy oprowadzające po wystawie w języku polskim, niemieckim lub angielskim oraz katalog wystawy (wersja polska i niemiecka)"- przeczytamy na stronie internetowej muzeum.

  
   
  

Wystawę "1000 lat Wrocławia" można oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia muzeum, czyli od wtorku do soboty w godz. 10-17 oraz w niedziele w godz. 10-18.
Tutaj strona internetowa Muzeum Miejskiego.
Większość wrocławskich muzeów w wybrane dni oferuje wstęp wolny na wystawy stałe. W oddziałach Muzeum Miejskiego i Muzeum Narodowego tym dniem jest sobota. Wyjątek stanowi Cmentarz Żydowski, który za darmo można zwiedzać w czwartki.

Pozdrawiam :-)

Komentarze

 1. Wiele razy byłam we Wrocławiu, ale nigdy nie było czasu na zwiedzanie jakiegokolwiek muzeum. Mam nadzieję, jeszcze nadrobić te zaległości. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam to muzeum z racji lokalizacji i tematyki wystawy. Na zwiedzania wystawy trzeba przeznaczyć 1-1,5 godz.

   Usuń
 2. Pamiętam jeszcze wizytę w muzeum jakieś 6 lat temu! :D Powaliło mnie ono wtedy swoją wielkością. Ale może w końcu trzeba do niego wrócić ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz