Muzeum Architektury

Muzeum Architektury we Wrocławiu mieści się tuż obok Panoramy Racławickiej przy ul. Bernardyńskiej 5, w budynku dawnego zespołu klasztornego bernardynów. 

 
Porośnięty bluszczem budynek, letnią porą skryty wśród drzew Parku Słowackiego, nie przykuwa szczególnej uwagi. Znajdująca się tuż obok rotunda z Panoramą Racławicką jest miejscem zdecydowanie częściej odwiedzanym. Od otwarcia w czerwcu 1985r. Panoramę zobaczyło już ponad 9 mln osób.
O Panoramie pisałam tutaj. Bilet do Panoramy upoważnia do bezpłatnego wstępu do 3 wrocławskich muzeów: Muzeum Narodowego, Muzeum Etnograficznego oraz  niedawno otwartego Muzeum Współczesnego w Pawilonie Czterech Kopuł obok Hali Stulecia.
Muzeum Architektury zostało założone w 1965r. a jego siedziba w poklasztornym zespole benedyktyńskim była planowana od lat. Odremontowane, późnogotyckie wnętrza z gwiaździstymi sklepieniami wywołują niesamowite wrażenie. Ale to nie jedyne pozytywne zaskoczenie. Spacerując po muzeum odnajdziemy dziedziniec z krużgankami oraz wirydarz!
    
  
W muzeum można oglądać wystawę stałą "Architektoniczne rzemiosło artystyczne od XII do XX wieku" oraz wystawy czasowe. 
"Na wystawie obejrzeć można wytwory szklarstwa i witrażownictwa, kaflarstwa i sztukatorstwa, rzemiosł kowalskich i ślusarskich, odlewnictwa, wyroby stolarskie i kamieniarskie, a także drewniane stropy i malarstwo plafonowe. Chronologiczny układ eksponatów pozwala prześledzić różnorodność form i przemiany stylowe zachodzące przez wieki, od wczesnego średniowiecza aż do 1 połowy XX w. 
 
Obiekty pochodzą nie tylko z terenu Śląska, ale także z innych regionów Polski i Europy" - czytamy w przewodniku poświęconym wystawie stałej.

       

 

Wystawa nie jest obszerna, zajmuje niewielką część muzeum ale ogląda się ją z prawdziwą przyjemnością. Najbardziej podobały się nam ręcznie malowane kafle oraz witraże, które zainspirowały Amelię do własnoręcznego wykonania witrażowej szybki na okno. Projekt właśnie się tworzy :-)

Warto śledzić wystawy czasowe prezentowane w muzeum. Jedną z ciekawszych jest wystawa zdjęć Ludwika Gronowskiego "Krzemieniec/Wołyń 1930-1939" prezentowana do 19 marca br.
Tutaj informacje o aktualnościach, godzinach otwarcia muzeum, cenach biletów. W środy wstęp wolny na wszystkie wystawy, w soboty na wystawę stałą.
Pozdrawiam :-) 

Komentarze

  1. Witraże są piękne, a także kształty pieców. Kolejne miejsce warte wizyty.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kapitalny reportaż i piękne zdjęcia brawoooo :)

    OdpowiedzUsuń
  3. I znowu mam coś nowego do zobaczenia we Wrocławiu. Bardzo podobają mi się eksponaty w Muzeum, które pokazujesz. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz