Wyspa Piasek

Kilka tygodni temu udowodniałam, że Wrocław na wyspach leży, zabierając Was na spacer po dwóch z nich -  Wyspie Słodowej i Wyspie Bielarskiej, które mają typowo rekreacyjno-spacerowy charakter. 
Dziś odwiedzimy kolejną, największą z zespołu wschodnich wysp odrzańskich - Wyspę Piasek. 
Z Wyspą Słodową łączy ją kładka spacerowa, z Wyspą Młyńską - Mosty Młyńskie, z Ostrowem Tumskim - Most Tumski (zwany mostem zakochanych) i wreszcie z miastem - czerwony Most Piaskowy. Wyspa jest zabudowana, przebiega przez nią ulica św. Jadwigi oraz linia tramwajowa.
Ulica św. Jadwigi widoczna z Mostu Piaskowego; po lewej stronie cerkiew prawosławna św. Cyryla i Metodego, po prawej stronie widoczna wieża kościoła NMP na Piasku wraz z przylegającym budynkiem dawnego klasztoru augustianów, obecnie Biblioteka Uniwersytecka 
Nazwy wysepek, które odwiedziliśmy wcześniej były związane z rzemieślnikami, którzy zamieszkiwali je w średniowieczu (np. Bielarska od bielarzy bielących płótno). Czyżby więc Wyspę Piasek zamieszkiwali w przeszłości wydobywcy piasku? W tym przypadku wyjaśnienie etymologii nie jest tak oczywiste. 
W XIV w. na wyspie wzniesiono kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny na Piasku, po łacinie - Sancta Maria in Arena. Wezwanie pochodzi od kościoła, a w zasadzie kaplicy, wybudowanej w Padwie w 1305r. Owa kaplica powstała w miejscu dawnego rzymskiego cyrku. Co ma do tego wszystkiego piasek?  Ano areny cyrkowe były wysypywane piaskiem... Słowo arena tłumaczono luźno jako piasek. Z czasem wyspę zaczęto nazywać Piaskową od kościoła na piasku, czyli areny... Proste, prawda?:-)

Widok na kościół NMP na Piasku i biblioteką z Bulwaru Dunikowskiego
I takim sposobem przedstawiłam Wam jedną z głównych budowli na wyspie.
Na skwerze przed kościołem znajduje się pomnik wrocławskiego metropolity Bolesława Kominka wraz ze słowami "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie" ze słynnego orędzia polskich biskupów do biskupów niemieckich z 1965r.
Dalej mamy most Tumski, o którym pisałam tutaj, prowadzący na Ostrów Tumski, dawne państwo kościelne.
Ciekawym obiektem na wyspie jest Młyn Maria o historii tak starej jak Wrocław. Młyn jest położony nad odnogą oddzielającą Wyspę Piasek od Wyspy Młyńskiej. 
Widok z Wyspy MłyńskiejJak widać, obecny właściciel młynu nie ma pomysłu jak go zagospodarować.
Pozostał nam jeszcze Most Piaskowy, przez który większość turystów przedostaje się na wyspę a potem na Ostrów Tumski.
Przeprawa w tym miejscu należy do najstarszych w mieście. W przeszłość przed mostem od strony miasta była usytuowana Brama Piaskowa, stanowiąca ważny element fortyfikacji miejskich. Pierwsze wzmianki o moście nazywanym Pons ad Virginem Marian in Arena pochodzą z 1149r. w kontekście pobierania myta za przekroczenie mostu. Przez wieki most był drewniany i ulegał wielu katastrofom, po których był regularnie odbudowywany, stanowił bowiem główny trakt na północ. Pierwsza konstrukcja żelazna powstała w 1861r. Obecny wygląd pochodzi z czasów powojennych remontów, gdzie zachowano jedynie ozdobne dźwigary i system kratownic, nawiązujący do ich pierwotnego, drewnianego układu.
Na koniec ciekawostka. Przy moście znajdował się punkt początkowy pomiaru wrocławskiej mili, obowiązującej początkowo we Wrocławiu a od 1630r. na całym Śląsku. 
Wzorzec wrocławskiej mili miał długość od Bramy Piaskowej do Psiego Pola, czyli 11.250 łokci, co równało się około 6.700 metrów.


Wzorcowe pozdrowienia!

Komentarze

Prześlij komentarz