Manat z Afrykarium

Afrykarium jest jednym z naszych ulubionych miejsc we Wrocławiu. Chodzimy tam, kiedy tylko możemy i za każdym razem odkrywamy coś innego i nowego. Podczas ostatnich odwiedzin zauroczyły nas manaty a zwłaszcza jeden z nich, Gumle.Manat afrykański jest roślinożernym ssakiem wodnym z rzędu syren. Zamieszkuje wody przybrzeżne Afryki Zachodniej i rzek wpadających w tym rejonie do Oceanu Atlantyckiego. Bytuje zarówno w wodach morskich jak i rzecznych. Ten najsłabiej znany gatunek rzędu syren, podlega ochronie na terenie, na którym występuje jako zagrożony wyginięciem.
Dorosłe osobniki osiągają długość ponad 3,5 metra i wagę około 500 kg. Długość życia manata szacuje się na ponad 60 lat.


Wrocławskie Afrykarium zamieszkują 3 manaty - dwa samce i jedna samica. Samce to bracia Amstrong i Gumle, którzy przyjechali do Wrocławia z zoo w Odense w Danii. Urodzili się w 2009r. Amstrong jest większy od brata, waży ok. 300 kg, Gumle tylko ok. 100 kg.


Pani manat urodziła się w zoo w Norymberdze ale większość swojego życia spędziła w Tierparku w Berlinie. Ma 22 lata  nazywa się Therese von Bayern, czyli Tereska z Bawarii i waży 900 kg! Będzie ona partnerką życiową dla Amstronga i Gumle. Manaty nie żyją w parach tylko luźnych grupach poligamicznych, jedna samica może mieć kilku partnerów. Patrząc na wrocławskie manaty, można sądzić, że to szczęśliwa rodzinka 2+1, jeśli się o tym nie wie.
Ciekawe, czy taka różnica wagi i wieku nie przeszkadza chłopcom..?:)


Gumle i Amelia - wzajemnie sobą zauroczeni :)
"Mamo.... czy możesz kupić mi chociaż pluszowego manata..?"Komentarze