Sanktuarium w Licheniu

 Licheń, to wieś w Wielkopolsce niedaleko Konina. Miejscowość znana jest z znajdującego się tutaj Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Obszar sanktuarium to powierzchnia prawie 100 hektarów, na których znajdują się kościoły, kapliczki, cmentarz, miejsca pamięci, muzeum, domy pielgrzyma, hospicjum, centrum pomocy, mnóstwo zieleni i terenów spacerowych i oczywiście bazylika w nowej części Lichenia. Teren jest bardzo dobrze przygotowany pod ruch pielgrzymkowo-turystyczny. Znajduje się tu wiele miejsc parkingowych, strzeżonych parkingów, punktów gastronomicznych, restauracji i kawiarni. Poszczególne miejsca są bardzo dobrze oznakowane. Dojazd do Lichenia jest możliwy koleją do Konina, a następnie komunikacją podmiejską do samego sanktuarium lub własnym transportem. W obu opcjach, warto zorganizować nocleg, bo tereny piękne i jest co oglądać. Co roku sanktuarium odwiedza ok. 1,5 miliona osób.

  
 

 

Historia miejscowości od ponad 200 lat związana jest ściśle z kultem maryjnym na tle wydarzeń historycznych. Zaczyna się w 1813r. kiedy to ranny w bitwie pod Lipskiem żołnierz Tomasz Kłosowski miał wizję Matki Bożej. Przez resztę swojego życia szuka wizerunku Maryi ze swojego widzenia i u schyłku życia, odnajduje niewielki obraz w małej miejscowości w pobliżu Jasnej Góry w Częstochowie. Co się działo później przeczytacie tutaj i tutaj. Efektem tych wydarzeń jest wybudowanie w 2004r. bazyliki Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Więcej informacji o bazylice tutaj.

 

Ciekawym miejscem jest muzeum im. księdza Józefa Jarzębowskiego. Ksiądz przez całe swoje życie, które nadaje się na scenariusz dobrego filmu, gromadził polonica - przedmioty, dokumenty, pamiątki historyczne pochodzenia polskiego, które wynajdywał za granicą i w miejscach, w których przebywał. Znajdziemy tutaj m.in. jedną z największych w Polsce kolekcję pamiątek związanych z powstaniem styczniowym. Więcej informacji o zbiorach muzeum i jego losach tutaj. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Warto wspomnieć, że ksiądz Jarzębowski odegrał kluczową rolę w rozpowszechnieniu nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia na postawie objawień św. Faustyny Kowalskiej, które z Wilna, przez Rosję i Japonię, dostarczył do Ameryki. Więcej tutaj.

Kilka zdjęć z bogatej kolekcji muzeum.

  

Na terenie sanktuarium od prawie 30 lat działa Centrum pomocy rodzinie i osobom uzależnionym. Pomoc jest udzielana nieodpłatnie. Prowadzone jest także hospicjum dla osób u schyłku życia i nieuleczalnie chorych, również nieodpłatnie. Prowadzone są różnego typu warsztaty i rekolekcje dla osób świeckich i duchownych, przez wakacje trwa festiwal muzyki organowej. Kalendarz wydarzeń jest bogaty.

Atrakcją jest rozległe jezioro rynnowe o ciekawym kształcie, z wydzielonym kąpieliskiem z piaszczystą plażą oraz wypożyczalnią kajaków i rowerów wodnych.
Widok na jezioro z wieży widokowej.
Czy warto odwiedzi Licheń? Zdecydowanie tak.

Komentarze

  1. zawsze mi bliżej do tego starego sanktuarium w Licheniu
    Pozdrawiam radosnym dla mnie szumem deszczu za oknem

    OdpowiedzUsuń
  2. W Licheniu byłam dwa razy, za każdym było to dla mnie niesamowite przeżycie. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz