Zdala od turystycznego zgiełku - Góry Suche

Tegoroczne wakacje zostały zdominowane przez górskie wędrówki. Zachęcam do odwiedzenia miejsca mniej uczęszczanego jakim są Góry Kamienne położone na południe od Gór Wałbrzyskich i Sowich, graniczące z czeską częścią Gór Stołowych. Niewielkie to i dość niewysokie góry, mają zaledwie 35 km długości i do 8 km szerokości. Najwyższe pasmo to Góry Suche z dominującym Waligórą (936 m n.p.m.)
Po czeskiej stronie góry nazywają się Javoří Hory a najwyższe wzniesienie to Ruprechtický Špičák (880 m n.p.m.)
Niewysokie ale piekielnie strome i dzikie Góry Kamienne omijane są przez tzw. turystów masowych. Nie spotkacie tu dzikich tłumów. Ludniejszym jedynie miejscem jest schronisko Andrzejówka. 
Ze względu na walory geologiczno-przyrodnicze, na większości obszaru został utworzony Park Krajobrazowy Sudety Wschodnie.
 
 
 
 
 
 
Jak dojechać?
Niezmotoryzowani łatwo dojadą tutaj pociągiem a nawet komunikacją podmiejską z Wałbrzycha - autobus linii 12 dojeżdża do schroniska Andrzejówka.
Fajna jednodniowa trasa może zaczynać się na PKP w Unisławiu Śląskim, przez Waligórę do Andrzejówki - razem około 15 km.
Co zobaczyć?
W opcji weekendowej mamy już znacznie więcej możliwości. Warto obejrzeć Sokołowsko, wieś o ładnej, starej zabudowie, z piękną, klimatyczną cerkwią, domem Krzysztofa Kieślowskiego i zabytkowym sanatorium. Sokołowsko jest znane z pierwszego na świecie sanatorium dla gruźlików, uruchomionego w 1854r.
 
 
 
 
 
 
W pobliżu: leśne źródełko, ruiny zamków Fridenstein i Radosno, czynna kopalnia melafiru (można obejrzeć z drogi), ośrodek narciarski Muflon i wiele, wiele malowniczych górek.

Wszystkie zamieszczone zdjęcia wykonała Amelka podczas obozu fotograficznego.
Poniżej kilka próbek z warsztatów z bańkami.
 
 
 
Wybierając się w Góry Kamienne, pamiętajcie, że szlaki są tu dość wymagające i można się nieźle spocić. Łatwiejsze może okazać się wejście na Śnieżkę niż na Waligórę ;-)
Pozdrawiamy!

Komentarze

 1. Witaj dojrzałym latem Marzeno
  I znowu znajome ścieżki.
  A warsztaty interesujące.
  Pozdrawiam nieostającym oczekiwaniem na deszcz

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale dorodne naparstnice. Piękna okolica i piękne zdjęcia, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj Marzenko
  Po Basi takiego komentarza można oczekiwać. To chodząca encyklopedia kwiatów
  Życzę dobrego tygodnia

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz