Najpiękniejsze miejsca w Sudetach - Szczeliniec Wielki i Błędne Skały


Góry Stołowe to jedne z nielicznych w Europie gór płytowych. Powolny proces tworzenia rozpoczął się w epoce kredy, czyli jakieś 100 mln lat temu.
Rozmieszczenie lądów na Ziemi było wówczas zupełnie inne. W miejscu dzisiejszej Europy istniał ogromny ocean. Odkładający się na dnie morskim piasek przez miliony lat przeistaczał się w litą skałę - piaskowiec. Falujące wody odkładały kolejne warstwy, które dziś wyglądają jak ułożone na sobie płyty. Kiedy morze ustąpiło, wypiętrzyły się nowe lądy, a piaskowcowe skały ulegały kolejnym procesom geologicznym - wietrzeniu i erozji. Działaniu wiatru i wody zawdzięczamy "wymodelowanie" skał do tak fantazyjnych kształtów. Procesy niszczenia zachodzą ciągle, co oznacza, że za jakieś parę tysięcy lat Błędne Skały nie będą wyglądać tak samo jak dziś. Trzeba dodać do tego czynnik ludzki w postaci ponad 1 miliona turystów rocznie odwiedzających Góry Stołowe, który z pewnością ma wpływ na proces erozji skał. Tak w wielkim skrócie możemy wytłumaczyć sobie i dzieciom w jaki sposób powstały te cuda natury. Zainteresowanych dokładnymi procesami geologicznymi zachodzącymi podczas tworzenie się Gór Stołowych odsyłam tutaj.
Park Narodowy Gór Stołowych powstał w 1993r. Jego najcenniejsze i najpiękniejsze obszary to rezerwat Błędne Skały oraz Szczeliniec Wielki, najwyższa formacja Parku. W Polsce mamy tylko niewielką część tych wspaniałości. Park ma swoją kontynuację po czeskiej stronie pod nazwą Broumovská vrchovina. To tam znajduje się słynne Skalne Miasto.
Dobrą bazą wypadową w Góry Stołowe i ich czeskie rozwinięcie, jest Kudowa-Zdrój, Karłów czy Radków.
  Błędne Skały - jak dotrzeć?
Mamy 2 opcje dotarcia do Błędnych Skał:
1. zostawić auto na bezpłatnym parkingu (YMCA) przy drodze wjazdowej na Błędne Skały i pieszo pokonać trasę do wejścia. Wejście zajmie około 1,5 godziny i jest miejscami wymagające,
2. wjechać autem na górny parking, praktycznie pod same Błędne Skały. Płatne wjazdy odbywają się o każdej pełnej godzinie przez 15 minut (ruch wahadłowy), rozkład wjazdów i cennik znajduje się na stronie Parku Narodowego Gór Stołowych.
Wejście do rezerwatu jest płatne. Bilet można kupić on-line na stronie eparki.pl. Wybierając się w sezonie na Błędne Skały, warto być tam jak najwcześniej, aby uniknąć tłumów. Na spokojne przejście labiryntu trzeba przeznaczyć około 1-1,5 godziny z czasem na robienie zdjęć. Jeśli trafi się na większą grupę osób typu wycieczka, czas przejścia może się wydłużyć. Niektóre przejścia są bardzo wąskie, nawet kilkunastocentymetrowe, osoby "dobrze zbudowane" i z większymi plecakami, mogą mieć problem z przeciśnięciem się.
Zjazdy spod Błędnych Skał odbywają się o każdej połowie godziny przez 15 minut.
Szczeliniec Wielki - jak dotrzeć?
Szlak zaczyna się w Karłowie. Mamy do pokonania 650 schodów, które kończą się dojściem do schroniska Pod Szczelińcem. Dalsza trasa jest płatna (bilet można kupić w kasie przy schronisku lub on-line) i obejmuje najciekawsze formacje skalne, m.in.: Fotel Pradziada, Wielbłąd, Małpolud, Piekło, Niebo, kilka punktów widokowych. Niektóre przejścia są bardzo wąskie, niskie, ciemne i wilgotne. Przejście płatnej trasy zajmuje 2-3 godziny w zależności od natężenia ruchu turystycznego. Praktycznie większą część trasy idzie się gęsiego - jeden za drugim po wytyczonej ścieżce i drewnianych podestach.
Błędne Skały jak i Szczeliniec od kilku lat są niezwykle popularne. Aby uniknąć spaceru w tłumie, warto rozważnie zaplanować wycieczkę i wybrać się tam w środku tygodnia zamiast w weekend. Najlepsza pora to wczesny ranek lub późne popołudnie.
Biura podróży z Kudowy, w sezonie organizują wycieczki autokarowe z przewodnikiem na Błędne Skały i Szczeliniec. Jest to dobra opcja dla osób niezmotoryzowanych lub niemających wprawy na górskich trasach.
Równie ciekawe i znacznie mniej oblegane są położone w pobliżu inne formacje skale, dostępne z parkingów Drogi 100 Zakrętów: Radkowskie Skały, Wodospad Pośny, Białe Skały, Puchacz, Narożnik, Skalne Grzyby. 

Zobacz także:

Komentarze

  1. Czy najpiękniejsze? Nie wiem. Dla mnie całe Sudety są zachwycające.
    Dzisiaj wieczór spadających gwiazd
    Niech spadająca gwiazdka spełni Twoje marzenie

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz