Spacerem po Wrocławiu - Plac Wolności


Wybrałam się na spacer do centrum mimo, że pogoda niespecjalnie spacerowa - szaro, buro i dosyć chłodno, ale przebłyski słońca wabią jednak, by wyjść z domu. 
Cel - znajdujący się nieopodal Rynku Plac Wolności.
  
Plac znajduje się pomiędzy ulicami Świdnicką, Podwalem, Krupniczą a Kazimierza Wielkiego. W Średniowieczu przebiegała tędy granica miasta, którą wyznaczały grube mury miejskie, których odsłonięte fragmenty możemy zobaczyć w płycie placu (fotki z  2016r. nie straciły na aktualności, jedynie córka mi wyrosła ;-). Teren przylegający do obwarowań, był placem wojskowym do ćwiczeń i sąsiadował z pałacem królów pruskich.
 
Po wyburzeniu fortyfikacji w początkach XIX wieku, wzdłuż fosy założono tereny zielone, tworząc Promenadę Staromiejską (fotografie z 2016r.) Poszerzony plac, nadal był wykorzystywany do defilad wojskowych i imprez masowych. 
W czasach powojennych plac nie miał stałego przeznaczenia - przez kilka lat przebiegała tędy tymczasowa linia kolejowa do wywozu gruzu, odbywały się parady i defilady wojskowe, targi książek, funkcjonowało nielegalne targowisko a także skate-park. W 2015 r. ukończono budowę Forum Muzyki wraz z podziemnym parkingiem i od tej pory plac nabrał sznytu, współgrając z rozmieszczonymi wokół instytucjami.
 
Plac Wolności to połączenie współczesności z przeszłością. Nowoczesna bryła Narodowego Forum Muzyki łagodnie harmonizuje z odrestaurowaną zabudową Pałacu Królewskiego (Muzeum Historyczne) i pozostałych budynków.
 
Tuż przy budynku Muzeum Teatru, który jest pozostałością jednego ze skrzydeł Pałacu Królewskiego, znajduje się rzeźba głowy Orfeusza. Wykonano ją w 2006 r. według modelu Theodora von Gosena z 1942 r. Gosen jest również autorem pomnika Anioł na Pegazie, który znajduje się w Parku Staromiejskim, obok fosy. Orfeusz - bóg śpiewu i muzyki, znalazł się tutaj nieprzypadkowo, albowiem łączy wszystkie instytucje kultury, znajdujące się na Placu Wolności.
Natomiast w kamienicy nieopodal, w 1882 r. urodził się Max Born, wybitny fizyk i noblista w dziedzinie mechaniki kwantowej. Zmarł w 1970 r. w Getyndze. Był dziadkiem znanej australijskiej aktorki i piosenkami Olivii Newton-John. Mamy tu wyraźny dowód potwierdzający teorię o genetycznym dziedziczeniu talentów i uzdolnień, choć diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach ;-)
 
Dokładnie naprzeciwko Forum Muzyki znajduje się klasycystyczny budynek Opery, z głównym wejściem od ulicy Świdnickiej. Wybudowana w 1841 r. opera, początkowo była teatrem miejskim. Projekt wykonał Carl Ferdinand Langhans, specjalizujący się głównie w projektowaniu budynków operowych i teatralnych ale nie tylko. Gmach Starej Giełdy na Placu Solnym, kaplica Matki Bożej na Osobowicach, kościół św. Józefa czy Synagoga pod Białym Bocianem to również jego dzieła.
 
Tuż za fosą, przy ulicy Podwale, znajdują się dwa monumentalne gmachy: wybudowany w latach 20 XX wieku budynek Prezydium Policji, w którym urzędował Mock znany z powieści Marka Krajewskiego oraz bardzo efektowny, przypominający gotycki zamek - pochodzący z połowy XIX wieku, budynek sądu i więzienie. Ciekawe jest, że obie instytucje zachowały ciągłość funkcjonalną od początku istnienia. W budynku Prezydium znajduje się Komenda Główna Policji, a w "zamku" sąd i areszt śledczy. W mieście znajdziemy wiele takich gmachów użyteczności publicznej, które mimo zmian polityczno-społecznych zachodzących na przestrzeni ponad 100 lat, działają z pierwotnie przypisanym przeznaczeniem.
Lukę między budynkami w tle, zapełnia widok jakże współczesny - Sky Towar, podobno najwyższy budynek w Polsce, budzący skraje emocje wśród Wrocławian  - jedni go uwielbiają, inni nienawidzą. A mnie nurtuje pytanie, czy dożyje on tak sędziwego wieku jak te poniemieckie budowle z pierwszego planu?
 
Świdnicka od niepamiętnych czasów była ulicą handlową i zarazem najbardziej reprezentacyjną, skupiającą instytucje kulturalne i handlowe. 
Na skrzyżowaniu z Podwalem znajdują się dwa domy handlowe. Dzisiejsza Renoma to przedwojenny, prestiżowy Dom Towarowy Werthaim wybudowany w 1930 r., największy wówczas w Breslau. Zbombardowany w marcu 1945 r. płonął przez kilka dni. Odbudowywano go etapami aż do roku 1985. Kolejny etap modernizacji i przebudowy zakończony w 2009 r., nadał gmachowi wygląd bardzo zbliżony do oryginalnego projektu. Renoma to dawny PeDet - wielu Wrocławian ciągle używa tej skrótowej nazwy Powszechnego Domu Towarowego, funkcjonującej bodajże jeszcze w latach 70 ubiegłego wieku.
Vis a vie znajduje się Dom Handlowy Podwale. Sklep w tym miejscu istniał już od końca XIX wieku. W wyniku wyburzenia sąsiadującej kamienicy, powstał secesyjno-eklektyczny dom towarowy, którego forma przetrwała do dziś. Obecnie właścicielem jest Społem. 
Plac Wolności zachował dawne funkcje - obecnie odbywają się tu różnego rodzaju imprezy masowe, koncerty, obchody świąt państwowych itp. To popularne miejsce spacerowe i rekreacyjne.
Polecamy odwiedzić Muzeum Teatru, które jest ciekawym, inspirującym miejsce czy Muzeum Historyczne w Pałacu Królewskim.

Pozdrawiamy!

Zobacz także:
Muzeum Historyczne
Kaplica Matki Bożej na Osobowicach

Komentarze

  1. Kiedyś z okna w pracy patrzyłam na ten plac.
    Pozdrawiam szumem wiatru za oknem

    OdpowiedzUsuń
  2. Pozdrawiam wspomnieniem piątkowego pierwszego w tej zimy, chwilowego śniegu.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz