Uzdrowisko Szczawno-Zdrój


Przepowiednie pogodowe mówią, że to ostatni już tak ciepły i słoneczny weekend tej jesieni. Trzeba przyznać, że październik był wyjątkowo ciepły i kolorowy, zupełnie taki jak 5 lat temu, gdy przybyłyśmy do stolicy Dolnego Śląska na chwilę... ;-)
Nie miałabym nic przeciwko, aby taka pogoda trwała aż do kwietnia :-) Ładujmy więc baterie, bo listopad... każdy wie jaki jest. 
Dziś zapraszam na relaksujący spacer po Uzdrowisku w Szczawnie-Zdroju.
 
Szczawno-Zdrój to kilkutysięczne miasteczko położone w Górach Wałbrzyskich, graniczące z Wałbrzychem i Boguszowem-Gorce. Lecznice właściwości szczawieńskich wód znane były od średniowiecza. Po raz pierwszy zbadał je i opisał w 1597r. nadworny lekarz Hochbergów z pobliskiego Książa. 
Szczawno zyskało popularność w I połowie XIX w. Wybudowano wówczas kompleks sanatoryjny wraz z pijalną wód i atrakcje dla kuracjuszy typu hala spacerowa czy teatr zdrojowy, które przetrwały do dziś.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uzdrowisko otoczone jest dwoma rozległymi parkami z ciekawymi zakątkami opisanymi przez Tomka na jego blogu Zabytkowy Dolny Śląsk. Znajdziecie tam również mnóstwo zdjęć i więcej szczegółów na temat uzdrowiska i miasta. Podczas naszej krótkiej wycieczki zobaczyliśmy tylko mały wycinek Szczawna i z pewnością jeszcze tam wrócimy.

Pozdrawiamy :-)

Zobacz także:
Spacerkiem po Kudowie

Komentarze