Spacerkiem po Trzebnicy


Dolnośląska Trzebnica, niewielkie miasteczko położone 25 km na północ od Wrocławia, znane głównie z kultu świętej Jadwigi, postaci bardzo ważnej na Śląsku. Położone w otoczeniu malowniczych Wzgórz Trzebnickich jest fajnym miejscem na weekendowy wypad.
 
Nad miastem góruje Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej. Wraz z kompleksem klasztornym, jest jednym z największych i najstarszych pocysterskich obiektów w Europie. Znajdujący się tu grobowiec św. Jadwigi odwiedzają pielgrzymi z całego świata. W pobliżu bazyliki przebiegają 2 szlaki - Mała i Duża Ścieżka św. Jadwigi, opowiadające o życiu świętej, postaci nietuzinkowej jak na czasy, w których żyła. 
 
 
 
Ścieżka przebiega przez Winną Górę, zwaną przez miejscowych Kocią Górę. Wzgórze niewysokie ale można się lekko spocić wchodząc na jego szczyt. Wysiłek rekompensuje ładna panorama miasta i pojawiające się już jesienne kolory. 
 
 
Lessowe zbocze góry kryje w sobie ślady działalności praczłowieka sprzed pół miliona lat. Odkrycie w latach 80. ubiegłego stulecia wstrząsnęło archeologicznych światem, były to bowiem wówczas najstarsze znane ślady ludzkości w Polsce. Niedawno utworzono tutaj ścieżkę edukacyjną, której zwieńczeniem ma być wieża widokowa na Kocim Wzgórzu.
 
  
 
 
Kolejną atrakcją są Trzebnickie Koty. Pomysł narodził się w 2010r. W  różnych punktach miasta pojawiły się figury kotów o imionach nawiązujących do wydarzeń z dziejów miasta. Koty można odnaleźć na Kociej Ścieżce dostępnej również w aplikacji mobilnej.
Zwiedzanie miasta można połączyć z wizytą w Parku Wodnym. Atrakcje podobne do tych we wrocławskim, a tłumy znacznie mniejsze.

Pozdrawiamy jesiennie

Komentarze

 1. Witaj Krajanko
  Trzebnica niby tak blisko, niby znana, ale jak widzę, to nie do końca. Dziękuję zatem za niektóre informacje.
  A dzisiaj chciałabym Cię namówić po wędrówce na jesienny koniec dnia, który najlepszy jest z gorącą herbatą i z książką w ręku.
  A może ostatnio wpadła w Twoje ręce ciekawa książka?
  Dlatego proszę zatrzymaj się, znajdź czas na przeczytanie książki.
  Pozdrawiam końcówką dnia

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz