Góry Wałbrzyskie - Chełmiec. Trasa, atrakcje w okolicy.


Góry Wałbrzyskie to niewysokie acz dosyć strome pasmo otaczające Wałbrzych i pobliskie miejscowości. Najwyższy szczyt - Borowa, położony na południe od miasta liczy 853 metry wysokości n.p.m. Ale to niższy Chełmiec ze swoimi 851 metrami n.p.m. przez błąd pomiarowy należy do zestawienia Korony Gór Polskich.
Charakterystyczny kształt w postaci kopuły sprawia, że Chełmiec góruje nad Wałbrzychem choć administracyjnie należy do pobliskiego Szczawna-Zdroju. 
Na szczyt wytyczono kilka szlaków z różnych lokalizacji. 
Prosty, wręcz spacerowy szlak, oznaczony kolorem zielonym zaczyna się w Boguszowie-Gorcach. 
Zanim zdobędziemy szczyt, warto obejrzeć miasto.
Boguszów-Gorce
 
 
 
 
W obecnej formie administracyjnej miasto istnieje od 1973r. -  do Boguszowa przyłączono wówczas miejscowości Gorce, Kuźnice Świdnickie oraz Stary Lesieniec.
Miasto charakteryzuje się dużą różnicą wysokości - ciągle idziemy albo pod górę, albo w dół a Rynek wraz z zabytkowym Ratuszem jest najwyżej położony w Polsce. 
Zachowała się ciekawa zabudowa z przełomu XIX i XX wieku, w tym charakterystyczne domy górnicze. Historia Boguszowa jest związana z górnictwem od XIV wieku. Wydobywano to srebro, węgiel, baryt. W latach 90. XX wieku kopalnie zamknięto czego skutkiem było zahamowanie rozwoju miasta. Dziś miasto stawia na usługi i turystykę.Boguszów jest idealną bazą wypadową na otaczające górki - Chełmiec, Mniszek, Dzikowiec czy Trójgarb. Widoki gwarantowane. Więcej o ciekawostkach i atrakcjach miasta tutaj.
Z Boguszowa na Chełmiec
 
Do Boguszowa przyjechaliśmy Koleją Dolnośląską. Zielony szlak na Chełmiec zaczyna się na boguszowskim Rynku. Od nieczynnego dworca należy iść ulicą pod górę. Dalej kierujemy się bardzo czytelnymi oznaczeniami szlaku, wzdłuż którego ustawiono także stacje Drogi Krzyżowej Górniczego Trudu, upamiętniające górników pracujących w kopalniach w rejonie wałbrzyskim. Kopalni już nie ma a trud pracy górniczej powoli odchodzi w zapomnienie. Więcej o górniczej kalwarii tutaj
 
 
 
 
Na szczęście szlak nie jest drogą przez mękę - ubita, szeroka droga łagodnie pnie się w górę. Pod koniec trasy szlak zielony krzyżuje się z żółtym, tu można się pomylić i intuicyjnie pójść prosto, tym żółtym, zamiast skręcić w lewo na zielony. Oba szlaki doprowadzą nas do celu, ale żółty na tym odcinku jest bardzo stromy. 
Przez całą drogę towarzyszą nam piękne, jesienne widoki i panoramy na Karkonosze. Do tego cisza i niewielu turystów. Drogę pokonujemy spacerowo w około godzinę.
Chełmiec
 
Szczyt wzgórza jest mocno zabudowany. Mamy tu 2 ogromne maszty telekomunikacyjne z mnóstwem anten, krzyż milenijny, wiatę turystyczną oraz budynek wieży widokowej z 1888 roku, stylizowany na ruinę, też z antenami na górze. Niegdyś istniała tu gospoda i schronisko. Od niedawna wieża jak i przylegający doń budynek zostały udostępnione bezpłatnie turystom. Do tej pory wstęp na wieżę był możliwy tylko w weekendy za kilka złotych a budynek zamknięty na 4 spusty. Teraz mamy do dyspozycji przestronną salę w stylu schroniskowym, ze stołami i ławkami, z bezpłatną  kawą czy herbatą. I pieczątka dla zbieraczy też jest. 
A panorama z wieży dech zapiera!
 
 
 
 
W okolicy
W miejscowości Kochanów znajduje się wykuty z piaskowca, średniowieczny stół sędziowski, najprawdopodobniej jedyny taki zabytek w Europie. Miejsce jest oznaczone na mapie, dojazd autem.
W miejscowości Stary Lesieniec znajdziemy śliczny XIX-wieczny pałacyk. 
Pobliskie Szczawno-Zdrój - piękna zabudowa i uzdrowiskowy klimat. Miasto pokaże w kolejnym wpisie.
Wałbrzych - górnicze miasto-legenda, konkurujące niegdyś z Bytomiem, które jest bardziej brudne i zadymione. Dzisiejszy Wałbrzych to zupełnie inny Wałbrzych.
Spokój i ładne widoki dopełniają obrazu  Ziemi Wałbrzyskiej jako miejsca wartego odwiedzin.
 
 
 
 
 

Polecamy i pozdrawiamy :-) 

Komentarze

  1. Miasto Boguszów-Gorce kojarzy mi się z odległymi czasami kiedy jeździłam tam, żeby kupic różne ciuszki dla małych wtedy siostrzeńców. Wiadomo w czasach trudnych w górniczych miastach było łatwiej coś kupić. A obecnie jak piszesz górnictwo skończyło się i miasto podupadło. Jednak odżywa jako turystyczne miejsce i to jest fajne.
    Jak zwykle piękne zdjęcia, zachęcające do odwiedzenia tych miejsc. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubie te rejony, jest tu pięknie:) Trzeba tylko dobrze przygotować się do każdej wycieczzki

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz