Fort Piechoty nr 6

Fort Piechoty nr 6 Twierdzy Wrocław znajduje się na wrocławskim osiedlu Polanowice, w północno-wschodniej części miasta. Dojazd komunikacją miejską z centrum to wyzwanie a odnalezienie bunkra między gęstą zabudową jednorodzinną to podwójne wyzwanie. Nawigacja, czy inny GPS jest więc konieczna, bo drogowskazu też nigdzie nie znajdziemy.

Stowarzyszenie opiekujące się fortem bogate nie jest, na dodatek rada osiedla nie do końca popiera tę działalność, więc.. jest jak jest.

 

 
Faktem jest, że zainteresowanie militariami i tzw. turystyka militarna są coraz bardziej popularne a co sprytniejsi potrafią to dobrze wykorzystać. Bo jak turysta przyjedzie na piknik forteczny to i zjadłby coś, i wypił a nawet pamiątkę by kupił. Ale na Polanowicach nikt jeszcze na to nie wpadł. Ba! Myślę, że nawet urzędnicy z Biura Promocji Miasta jeszcze nie dojrzeli do idei, że dawne obiekty Festung Breslau, których są dziesiątki, mogą przyciągać turystów bardziej niż Zoo ;-)
 
Osoby interesujące się szeroko pojętymi militariami to z reguły pasjonaci posiadający ogromną wiedzę techniczną i historyczną. Potrafią przemierzać dziennie kilometry długich korytarzy, jako przewodnicy na twierdzach, ubrani w strój z epoki a do tego z lekkością i humorem rozprawiać o magazynkach, zamkach, kalibrach i z czułością głaskać kupę żelastwa z lufą na dwóch kółkach. Podziwiam rekonstruktorów, poświęcających własny czas i środki na udział w bitwach, często w różnych odległych miejscach.
 
 
Fascynują mnie ludzie tacy jak członkowie stowarzyszenia opiekującego się Fortem Piechoty nr 6 we Wrocławiu, którzy własnymi siłami odnawiają bunkier, poszukują informacji o jego działalności, "wykopują" elementy oryginalnego wyposażenia. Warto przyjrzeć się ich działalności i wesprzeć choć drobną kwotą, bo wykonują świetną robotę, ratując ten zabytkowy obiekt.
Podobny obiekt - schron piechoty IR 10 - z 1895 roku, znajdujący się w Parku Zachodnim, od lat jest dewastowany i popada w ruinę.
 
  
 
 
Fort Piechoty nr 6 został zbudowany w 1891 roku i  początkowo pełnił funkcję schronu. Kiedy w 1910 cesarz Wilhelm II ogłosił Wrocław twierdzą, schron rozbudowano, dodając m.in. betonowe pozycje strzeleckie, 2 schrony pogotowania i wartownię. 
Sam schron otrzymał oświetlenie, co było wielkim nowum jak na owe czasy, łączność telefoniczną, wentylację oraz system komunikacji wewnętrznej za pomocą rur głosowych. Więcej ciekawostek dotyczących zarówno budowy schronu, jego przeznaczenia, wyposażenia czy realiów żołnierskiego życia, opowie załoga fortu.
Od 2013 roku fortem opiekuje się Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne, które własnymi siłami oraz przy pomocy wolnotariuszy-pasjonatów i dobrowolnych datków (stowarzyszenie zgodnie z ustawą nie prowadzi działalności nastawionej na zysk) rewitalizuje to miejsce. 
Fort jest otwarty w każdą sobotę od godz. 10.00

Zdjęcia pochodzą z pikniku fortecznego w dniu 17.08.2019 roku, który odwiedziłam wraz z grupą przyjaciół z Dolnośląskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków.
Tutaj strona internetowa fortu.

Komentarze

  1. Witaj początkiem września
    Nie chce się wierzyć, że minął sierpień i do naszej codzienności przyszedł wrzesień. Również zegar na moich szumiących stronkach biegnie znieważając na to, że chcę się zatrzymać, Ale już niedługo przystanę na chwilę. Cieszę się jednak, że znowu wróciłaś i jesteś. Nadal więc będę z Tobą wędrować przez dolnośląskie ścieżki.
    Pozdrawiam powoli kończącym się latem

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz