Nasze zachodniopomorskie wakacje - Stargard

W lipcu zwykle spędzamy trochę czasu na Pomorzu Zachodnim w naszym rodzinnym Stargardzie i okolicy odwiedzając rodzinę i przyjaciół albo załatwiając jakieś sprawy. Tym razem do załatwienia było sporo, dodatkowo pogoda była w kratkę ale czas na przyjemności też się znalazł.
Stargard gościł już wielokrotnie na blogu. To miasto o unikatowych zabytkach i wielu ciekawostkach. Od kilku lat dynamicznie się rozwija, nie jest to już ta sypialnia Szczecina, którą pozostawiłam 5 lat temu. Na każdej ulicy widać nowe inwestycje, parki i kawiarnie tętniące życiem. I wszędzie zadziwiająco czysto!
 
  
  
 
Miejsce, które nas urzekło, to Muzeum Archeologiczne w Bastei, dawnej średniowiecznej wieży obronnej. Muzeum istnieje od kilku lat i pojęcia nie mam, czemu wcześniej tam nie trafiłyśmy. Niewielka wystawa raczej nie przedstawia unikatowych zbiorów ale sposób prezentacji jest wręcz genialny. Zwiedzamy z audioprzewodnikiem, który kieruje nas do ekranów multimedialnych lub elementów wystawy uaktywniających się, gdy staniemy w odpowiedniej odległości. Lektor w bardzo przystępny i zabawny sposób opowiada o dziejach miasta na podstawie wystawionych eksponatów. Słuchając opowieści możemy wymieniać się komentarzami i uwagami, i to my decydujemy kiedy idziemy dalej. Ten sposób zwiedzania mimo, że jest dedykowany dzieciom, dorosłym daje ogólny pogląd na temat miasta a bardziej dociekliwych zachęci do dalszego odkrywania.
 
 
 
 
 
 
 
Zwyczajowo zaglądamy do kościoła zwanego przez stargardzian Katedrą. Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata to jedna z najpiękniejszych gotyckich świątyń w Polsce, a jej 30 metrowe sklepienia i polichromie powalają na kolana.
  
  
  
 
  
W odległości kilku kilometrów od miasta położone jest Jezioro Miedwie, jedno z największych w Polsce. Długa promenada z niezliczoną ilością pomostów, ławek i ścieżką edukacyjną zachęca do spacerów. Dla amatorów kąpieli jest strzeżone kąpielisko z atrakcjami a miłośnicy sportów wodnych znajdą tu wypożyczalnie łódek, kajaków czy rowerów wodnych. Nie brak licznych kawiarenek i restauracji a także ośrodków wypoczynkowych począwszy od pola namiotowego, kempingów i domków na luksusowych pensjonatach skończywszy.
 
 
 
 
 
 
 
Coraz ładniejszy ten Stargard. 
Widać, że hasło promocyjne miasta " Stargard pod szczęśliwą gwiazdą" działa!

Zapraszam na kolejną odsłonę naszych zachodniopomorskich wakacji.

Zobacz także:
Stargard - Klejnot Pomorza
Stargard in the light
Gotycka Kolegiata w Stargardzie
Stargard z wysokości
Jezioro Miedwie
Krzyż pojednania

Komentarze

Prześlij komentarz