Ogród w Wojsławicach

Wojsławice to obecnie dzielnica Niemczy, niewielkiego historycznego miasteczka na Dolnym Śląsku w powiecie dzierżoniowskim. W połowie XIX wieku ówcześni właściciele wsi, założyli romantyczny park dworski zgodnie z panującą wtedy modą.
Kilkadziesiąt lat później w 1880r., wojsławicki majątek nabył Fritz von Oheimb, śląski ziemianin i znawca roślin. Razem z małżonką rozpoczął tworzenie dzieła swojego życia - ogromnego ogrodu na podwalinach istniejącego założenia parkowego. Uzdolniony artystycznie von Oheimb, potraktował park jak żywy obraz. Drzewa, krzewy i kwiaty zostały tak rozplanowane, że komponowały się w barwne plamy, atrakcyjne kolorystycznie o każdej porze roku. Granice zaś, obsadzone ciemnymi drzewami iglastymi w sąsiedztwie zielonych drzew liściastych i srebrnych świerków, tworzyły ciekawą perspektywę. Aranżacja ogrodu, zgromadzone kolekcje rzadkich roślin, wspaniałe nasadzenia różaneczników, liliowców i innych kwiatów sprawiły, że wojsławicki ogród na początku XX wieku należał do ścisłej czołówki najpiękniejszych i najcenniejszych w Europie. Właściciel osobiście oprowadzał gości i aż do śmierci w 1928 roku nadzorował prace. 
 
 
 
 
 
 
Zmienne dzieje po II wojnie światowej spowodowały pewną utratę walorów przyrodniczych parku - część roślin uległa zniszczeniu, wiele zaginęło. Mimo to, w 1977 roku ogród uzyskał rangę arboretum a od 1988 roku stanowi filię Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. 
Arboretum dziś, to 62 hektary czystego piękna, które zachwyca o każdej porze roku. Odwiedziliśmy je w Dzień Matki, w szczycie kwitnienia różaneczników i azalii. Było zachwycająco, bajecznie kolorowo i pachnąco. 
Sądzę, że Fritz von Oheimb, dziś w rocznicę urodzin, spogląda na swoje dzieło równie zachwycony.
Tutaj strona Arboretum.

Zobacz też:
Ogród Botaniczny we Wrocławiu

Komentarze

 1. Piekne miejsce. Milo pospacerowac wsrod natury :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapisałam nazwę. Zobaczyłam Twoje zdjęcia i pierwsza myśl... No kurcze, muszę tam pojechać. Idealne miejsce dla mnie. Kocham ogrody, a tam gratis dają piękne widoki na sielską okolicę. Wspaniałe zdjęcia. Twoja córcia wygląda jak Mulan, piękna. :)  Pozdrawiam Was serdecznie. :)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Też byłam w maju i zachwycałam się to wspaniałe miejsce. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Witaj początkiem lata
  Właśnie cieszymy się najdłuższymi w roku dniami. Poranki są długie, a wieczory pachnące. Dlatego chętnie wybrałabym się na taką wycieczkę. Dawno nie byłam w tym ogrodzie, a przecież kiedyś jeździłam tam często...
  Pozdrawiam wszystkimi zapachami początku lata

  OdpowiedzUsuń
 5. byłam tam w lipcu i było przepięknie, wszystko kwitło, było kolorowo i bajecznie, mam mnóstwo zdjęć :D sama zresztą też staram się odmienić swój ogród, kupiłam masę kwiatów, ziół i nasion, mam nowe rękawice i robocze obuwie bhp, potrzeba mi tylko czegoś do robienia oprysków kompleksowo, a nie tylko mały atomizer

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz