Ścieżka Hochbergów

Zamek Książ znajduje się na trasie większości zorganizowanych wyjazdów turystycznych i mimo, że bum na złoty pociąg już minął, fundacja zarządzająca Zamkiem dba o jego ciągłą atrakcyjność. Turyści indywidualni zwiedzając Dolny Śląsk, również często kierują się do Książa. Tereny wokół Zamku zwykle są pomijane jako nieciekawe, ale bardziej z niewiedzy, że w tej przepaści "coś" w ogóle jest.
Jedynie mieszkańcy Świebodzic, Wałbrzycha i okolic, (no i tacy wytrawni szwędacze jak my) wiedzą jakie piękno kryje się w tym morzu drzew otaczającym Książ.
Książański Park Krajobrazowy
 
 
Książański Park Krajobrazowy utworzono nieprzypadkowo. Na jego terenie występuje około 200 gatunków roślin w tym około 30 podlega ochronie ścisłej. Utworzony rezerwat przyrody Przełomy pod Książem ma na celu zachowanie naturalnego krajobrazu przełomu rzeki Pełcznicy i potoku Szczawnika. Położony na skalnym cyplu zamek Książ jest zabytkową wisienką na torcie w tym Parku. W okolicy mamy jeszcze ruiny dwóch zamków: Stary Książ, który niedawno pokazywałam oraz ruiny zamku Cisy. Wszystkie 3 zamki można obejrzeć w ciągu jednodniowej wycieczki w pięknych okolicznościach przyrody.
 
 
Spacer po Parku, trasę ze Świebodzic do Zamku Książ, opisałam tutaj. Obecnie szlak został wzbogacony o tablice edukacyjne w Dolinie Różaneczników. Układanie puzzli na tablicach czy odgadywanie zagadek, jest fajnym przerywnikiem kiedy spacerujemy z dziećmi.
  
Na uwagę zasługuje Książańskie Stado Ogierów, którego oryginalne zabudowania już z daleka przyciągają wzrok. Stajnie można zwiedzać za niewielką opłatą.
Ścieżka Hochbergów
Ten popularny wśród miejscowych szlak, biegnie wokół zamku Książ, wąwozem Pełcznicy. Utworzony w XIX w. dzisiaj jest jedynie namiastką swojej niegdysiejszej świetności. Pokazują to pozostałości po licznych budowlach, które spotykamy w lesie. Mostki spinające brzegi, świątynie dumania, przejścia przez skały, możemy odnaleźć już tylko na nielicznych starych fotografiach.
 
 
 
Myślę, że Ścieżkę Hochbergów najlepiej zacząć od zamku Książ. Niemalże przed wejściem na zamkowy dziedziniec, oznaczenia szlaków kierują nas w prawo. Po kilku metrach z łatwością odnajdujemy wejście na Ścieżkę. Malowniczy wąwóz prowadzi nas do wiekowego Cisa Bolko.
 
 
 
Dalej trasa jest już iście bajkowa. Wąwóz ma ze 100 metrów wysokości. Przenikające przez wiosenne listki promienie słoneczne pięknie grają w rwącym nurcie Pełcznicy. Szum rzeki, odgłosy przyrody i tylko my. Aż trudno uwierzyć, że tuż nad nami znajduje się Zamek pełen turystów! Jeszcze go widać, ale liście niedługo zasłonią wszystko.
 
 
 
 
 
Ścieżka łagodnie pnie się w górę. Rzeka zostaje w dole a my idziemy urwistym zboczem nad 30 metrową przepaścią, czasem po mostkach, a czasem nie. Momentami robi się dosyć ekstremalnie, jak wtedy gdy spadający kamień minął Amelkę o centymetry. W niektórych miejscach, zwłaszcza pod ruinami zamku Stary Książa, trzeba uważać na osuwające się kamienie. Ściany wąwozu są dosyć zwarte i jednolite ale w tym miejscu górotwór wydaje się być zwietrzały. Może to efekt prac ziemnych jakie prowadzili tu Niemcy pod koniec II wojny, które naruszyły strukturę skalnych ścian? Po tym incydencie adrenalina skacze.. widoki na wijącą się w dole rzekę też zapierają dech.
 
 
 
 
Dochodzimy do ruin zamku Stary Książ, miejsca niezwykle urokliwego i wręcz magicznego. Polecam bardzo. Spędzamy tu dłużą chwilę podziwiając widoki.
Ścieżka kieruje nas dalej stromym podejściem na szczyt wąwozu. Stamtąd dojdziemy już prosto pod zamek Książ. 
Opis trasy.
Z dworca kolejowego w Świebodzicach idziemy w kierunku ulicy Wałbrzyskiej. Następnie przez Bramę z Lwami wchodzimy na teren Książańskiego Parku Krajobrazowego. Czarny szlak prowadzi nas do zamku Książ. Po drodze: Dolina Różaneczników, Stado Ogierów. Przed wejściem na zamkowy dziedziniec, schodami w prawo skręcamy na czerwony szlak. Po kilku metrach, niedaleko przystanku autobusowego, skręcamy w lewo na Ścieżkę Hochbergów. Dalej idziemy zgodnie z oznaczeniami szlaku. Przy ruinach Starego Książa możemy wybrać szlak niebieski i dotrzeć do zamku Książ lub zielonym dojść do Palmiarni. 
Prawda, że piękna trasa?

To jeszcze nie wszystkie atrakcje Książańskiego Parku. Wkrótce wybierzemy się nad tajemnicze jeziorko księżnej Daisy.

Pozdrawiamy!

Zobacz także:
Książański Park Krajobrazowy


Komentarze

 1. Ile czasu zajmuje przejście trasy? Czy dzieci 5 i 3 dadza radę?(raczej wprawione dzieci);) czy jest gdzies.mozliwosc na rozpalenie ogniska? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trasa którą opisałam zaczyna się na PKP Świebodzice, wiedzie przez Książański Park Krajobrazowy, ścieżką Hochbergów do ruin Starego Książa a kończy w Palmiarni. Jest to wycieczka całodniowa, wyjdzie ok.10 km, może być trochę za dużo dla dzieciaczków. Lepiej podzielić na dwa razy: 1. Spacerem przez Książański Park do Zamku Książ - na trasie jest wiata gdzie można odpocząć i zagadki dla dzieci.
   2. Ścieżką Hochbergów od Zamku Książ do ruin Starego Książa. Tutaj mam trochę mieszane uczucia, czy to bezpieczne dla tak małych dzieci. Ścieżka w wielu miejscach jest wąska i wiedzie skrajem stromego urwiska, nie ma zabezpieczeń, w niektórych miejscach z góry spadają kamienie.
   Lepszą opcją będzie trasa, która zaczyna się na rondzie przy Palmiarni i prowadzi bezpośrednio do ruin Starego Książa. Przejście zajmuje ok. 1 godziny.
   W ruinach zamku można rozpalić ognisko.
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Bardzo dziękuję! Naprawdę wiadomość jest bardzo pomocna;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz