Perła Zachodu

Schronisko PTTK Gościniec "Perła Zachodu" to miejsce bardzo dobrze znane mieszkańcom Kotliny Jeleniogórskiej. Z centrum Jeleniej Góry prowadzi tu około 4-kilometrowy, malowniczy szlak Borowym Jarem, wiodący wzdłuż Bobru.
Schronisko jest przepięknie położone na wysokiej skarpie nad brzegiem zalewowego Jeziora Modrego i Bobru. Dzisiejszy budynek pochodzi z lat 50. ubiegłego wieku i konstrukcyjnie nawiązuje do dawnej gospody Turmsteinbaude, która funkcjonowała w latach 1927-1945r. 
 
Schronisko dysponuje bazą noclegową, restauracją i bezpłatnym parkingiem. Często, głównie w weekendy odbywają się tu imprezy zamknięte. Ale posiedzieć na tarasie, wypić kawę czy wejść na wieżę widokową zawsze można.
 
 
 
Naprzeciw schroniska po drugiej stronie jeziora, góruje ciekawa formacja skalna zwana Wieżycą.  Można się tam przeprawić mostkiem, jednak jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia i przejście jest zabronione. Lepiej skorzystać z mostu kilkadziesiąt metrów poniżej, przy elektrowni w Siedlęcinie. A jeśli już tam będziecie, to koniecznie trzeba zajrzeć do Wieży książęcej. Artykuł, który kiedyś napisałam o wieży, jest ciągle jednym z najchętniej czytanych, co niezmiernie mnie cieszy, bo to oznacza, że coraz więcej osób dowiaduje się, że mamy w Polsce tak unikatowy zabytek. 
Perła Zachodu i wieża w Siedlęcinie to bardzo malownicze i ciekawe miejsca. Takich pereł znajdziemy tu wiele. A Jelenia Góra jest idealną bazą wypadową, aby je odkrywać.

Pozdrawiamy.

Komentarze

 1. Jak już pisałam w odpowiedzi na komentarz na swoim blogu , warto przejść kilkoma innymi ścieżkami jak np. Ścieżką poetów
  . Pozdrawiam i zapraszam w moje strony.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj przedświątecznie
  A tego miejsca nie znam osobiście. Ale poznałam właśnie dzięki Alksandrze.
  Życzę ciepłych, pełnych nadziei świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
  Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow bardzo magiczne miejsce! Ostatnio widziałam podobne miejsca, gdy wybrałam się na splyw kajakowy Czarna hancza jest równie magiczna. Wzbudza w człowieku ogromny szacunek oraz respekt.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz