Majówka na Dolnym Śląsku - propozycje wycieczek

Tegoroczna majówka w wersji bardzo optymistycznej może trwać nawet 9 dni. W wersji normalnej 5, a wersji skróconej tylko 3. Bez względu na to, ile wolnych dni mamy do dyspozycji, warto spędzić je aktywnie.
Oto kilka propozycji wycieczek po Dolnym Śląsku z naciskiem na miejsca mniej uczęszczane. Trasy zostały przez nas sprawdzone a większość opisana na blogu.


1. Ścieżka Hochbergów w Książańskim Parku Krajobrazowym
Wycieczka piesza mało znanym szlakiem, który dostarczy wrażeń estetycznych jak i odpowiednią dawkę adrenaliny. Opis trasy tutaj. Spacer można zakończyć w wałbrzyskiej Palmiarni.
2. Jelenia Góra - Siedlęcin
 
Wycieczka piesza lub samochodowa. Trasę warto zacząć w centrum miasta zwiedzając piękną jeleniogórską Starówkę. Następnie z ulicy Obrońców Pokoju wchodzimy na żółty szlak; zaliczając po drodze wszystkie atrakcje dochodzimy do gościńca Perła Zachodu a stamtąd do  średniowiecznej wieży w Siedlęcinie. Powrót komunikacją miejską lub tą samą trasą.
3. Dolina Pałaców i Ogrodów
Wycieczka objazdowa. Najpiękniejsze pałace Kotliny Jeleniogórskiej: WojanówŁomnica, Mysłakowice, BukowiecKarpniki wraz z pięknymi parkami i ogrodami. Na szczególną uwagę zasługuje Park w Bukowcu, w którym można spędzić kilka godzin.
4. Rudawy Janowickie
Możliwości jest wiele. Na poznanie rudawskich zakątków i okolicy, chętnie "zmarnowałabym" całą Majówkę.
Schronisko SzwajcarkaKrzyżna GóraSokoliki - najbardziej popularna, prosta trasa, dwa punkty widokowe, można iść od Przełęczy Karpnickiej lub podjechać autem pod Szwajcarkę.
- Janowice Wielkie - Zamek BolczówSkalny Most - Starościńskie Skały - Trzcińsko; wycieczka całodniowa, w ruinach zamku Bolczów można zrobić ognisko.
- Kowary - Mała Ostra - Skalnik najwyższy szczyt Rudaw. Na trasie pomnik upamiętniający harcmistrza Janusza Boisse oraz dwa punkty widokowe.
- Kolorowe Jeziorka, przepiękne, magiczne miejsce, jednak w czasie majówki i przy ładnej pogodzie pewnie będzie dosyć tłoczno.
Tutaj znajdziecie opisy naszych wypadów w Rudawy. 
5. Ślęża, święta góra Pogan
Miejscówka popularna wśród Wrocławian o każdej porze roku. Szlaki o zróżnicowanym stopniu trudności. Najciekawsza trasa, miejscami z trudniejszymi podejściami, prowadzi z Sobótki. 

Miłośnikom imprez masowych polecam Festiwal Kwiatów na zamku Książ, Gitarowy Rekord Guinessa we Wrocławiu albo otwarcie sezonu na Wielkiej Sowie. Karkonoskie szlaki ze Śnieżką w tle również czekają. Ale... oprócz  Was i sąsiada możecie spotkać jeszcze pół Polski ;-)
Jak co roku kamiennogórskie Arado organizuje cieszące się dużą popularnością majówkowe Rajdy - inscenizacje w kilku miastach. Szczegóły na facebookowym profilu organizatora.

Właściwie nieważne gdzie będziecie, w Janowicach Wielkich czy na Malcie. 
Ważne z kim :-) Udanej majówki!

Komentarze

 1. Witaj poświątecznie słoneczną porą roku.
  Święta, święta i po świętach. Minęły tak szybko.
  Dzisiaj jednak znalazłam czas, aby zajrzeć do Ciebie. No i nie wiem, którą z Twoich propozycji wybrać. Niektóre miejsca odwiedziłam osobiście, ale pewnie w tym roku skończy się na moim ukochanym ogrodzie.
  Życzę radości w sercu i ciepłych nocy
  Pozdrawiam końcówką kwietnia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdybym ja miała własny ogród, pewnie rzadziej latałabym po okolicy;-)
   Pozdrawiam, życząc ciepła i spokoju.

   Usuń
 2. Jak super, że ja mieszkam pośród tych atrakcji turystycznych, które polecasz. Podpisuję się obiema rękami, że warto to wszystko zobaczyć. Życzę udanej majówki. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, Ty Olu masz majówkę cały rok :-) Pozdrawiamy.

   Usuń
 3. Prawie wszędzie tam byłem, jest pięknie. Zawsze twierdziłem, że w najbliższej okolicy jest tyle atrakcyjnych miejsc, że życia nie starczy aby je wszystkie zobaczyć. Ja mam w promieniu 50 km od siebie tyle do zobaczenia, że na każdej prawie wycieczce rowerowej coś nowego znajduje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Miejsca cudne, dziękujemy za inspiracje na wycieczki.

  OdpowiedzUsuń
 5. w tym doku wybieram się do większości z polecanych miejscowości, a tobie natomiast polecam Śląsk Cieszyński, w szczególności Wisłę :) piękna miejscowość, niezbyt zatłoczona (poza datami w których odbywają się skoki narciarskie), a wiślańskie hotele prezentują różne standardy, zatem można mieszkać luksusowo, jak i po taniości :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz