Pierwszojesienny spacer

Pierwszy dzień Jesieni  - szaro, buro i ponuro. Temperatura w porywach 15 stopni Celcjusza. Nie jest źle, choć jeszcze 2 dni temu było 31. Lato odeszło, żegnając się gorąco i czule. 
A Jesień, jakby mając za złe te 2 miesiące rozpieszczania nas upałami, rzekła - Ja wam teraz pokaże. I pokazała, już na dzień dobry.
Podobno nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie. Trzymając się tej myśli, wybraliśmy się na pierwszy jesienny spacer.
Wbrew pozorom we Wrocławiu i to już niedaleko od centrum, znajdziemy sporo zacisznych, spokojnych a nawet odludnych miejsc - nad Odrą, Oławą czy Ślęzą.
Kontynuując zwiedzanie Wielkiej Wyspy, na której położony jest m.in. Ogród Zoologiczny i Park Szczytnicki, poszliśmy wzdłuż Odry od osiedla Dąbie, przez Bartoszowice do Mostów Chrobrego na Sępolnie. Łącznie około 7 km.
 
 
W początkowej części trasy znajdziemy miejsca dzikie i zarośnięte jednak z wydeptaną ścieżką, co świadczy, że amatorów spacerów po chaszczach nie brakuje. Im bliżej Jazu Opatowickiego, tym więcej cywilizacji, której zwieńczeniem jest budka z napojami i przekąskami. Amelia, na widok frytek, nagle opada z sił.. Duża porcja przywraca jej energię do dalszego marszu.
 
Jaz Opatowice powstał w 1985r. i łączy Wielką Wyspę z Wyspą Opatowicką i resztą świata, ale przede wszystkim zapewnia dobre warunki żeglugowe i bezpieczeństwo na Odrze. Dzięki rozwiązaniom technologicznym jest przystosowany do przejścia fali powodziowej podobnej do tej z roku 1997r. Poniżej jazu, z wody wystaje filar zatopionego starego jazu z 1916r. Cała konstrukcja jest dobrze widoczna przy niskich stanach wód.
 
Nieco dalej, kolejny zabytek techniki - Most Bartoszowicki wybudowany w 1917r. 
Idziemy dalej brzegiem kanału powodziowego, który przy Mostach Chrobrego łączy się z tzw. Starą Odrą.
 
 
 
Mosty Chrobrego (zwane też Mostem Swojczyckim), to dwuprzęsłowa konstrukcja z 1917r., zniszczona w 1945r. podczas oblężenia Festung Breslau a odbudowana po wojnie.
 
Zahaczamy jeszcze o plac zabaw w parku tuż przy pętli tramwajowej Sępolno. Po czym, lekko już zmarznięte, wracamy do domu. 
Do był fajny spacer. 
Następny cel  - Wyspa Opatowicka. 

Pozdrawiamy :-)

Komentarze

 1. Fajnie, że tak blisko miasta można znaleźć obfitujące w roślinność, dzikie miejsca. W jak pięknie musi być tam na wiosnę, kiedy wszystko kwitnie...

  OdpowiedzUsuń
 2. I Wrocław ma zielone zakątki warte spacerów. Ciekawe zdjęcia przybliżają mi Wrocław niby znany, a właściwie nieznany.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj
  Cieszę się, że znowu się odezwałaś. Dla mnie lato było zbyt gorące i też się cieszę, że sie skończyło. Ale Dlaczego tak gwałtownie??? Jesień na Sępolnie potrafi być piękna. A na pętli często wysiadałam i pewnie niedługo znów tam będę.
  Właśnie trwa czas Aniołów. Może niedługo spełnią się za jego sprawą oczekiwania, nadzieje.....
  Wierzę, że także Twoje marzenie się spełni.
  Pamiętaj, że warto nie tylko sobie sprezentować Aniołka.
  Zaproś więc Aniołka do domu.
  Niech Ci się przyśnią aniołki...
  Pofikaj z nimi fikołki,
  tylko nie szalej do rana,
  bo będziesz znów niewyspana!.
  Niech Anioł skrzydłem progi Twego domu otoczy, pozdrawiam z innej wrocławskiej pętli, z której można dojechać na Sępolno

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj już październikowo
   Dziękuję za miłe słowa pozostawione na moich stronkach
   Myślałam, że znajdę dzisiaj coś nowego u Ciebie. Może jak wrócę z wyjazdu?
   Wpadłam dzisiaj do Ciebie na chwilkę, aby się pożegnać. Nareszcie wyjeżdżam. Nie jest to niestety urlop, ale tylko przedłużony weekend. Długo na niego czekałam. Nie będzie to wyjazd wypoczynkowy, ale zawsze... Może znajdę czas na długi spacer i zachwycę się jesienią? A przecież wczoraj było lato. Pamiętasz? Tak, było lato... upalne i słoneczne, czasem chłodne i gwałtowne. Teraz można już poczuć powiew prawdziwej jesieni. Ten czas zazwyczaj zachęca nas do coraz częstszych chwil spędzanych w domu. Ja jednak zdecydowałam się na podróż.
   Życz mi tylko proszę, aby pogoda dopisała.
   Pozdrawiam ostatnimi przygotowaniami do wyjazdu

   Usuń
  2. Życzę udanego wyjazdu. Pogodę masz zagwarantowaną. Pozdrawiam :-)

   Usuń
 4. Wrocław i okolice są bardzo piękne. Wpadnij kiedyś do nas do Wisły ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz