Zameczek księcia Henryka


Kolejną atrakcją Sosnówki jest zamek księcia Henryka na górze Grodna. Choć administracyjnie należy do Marczyc, to zarówno Sosnówka jak i położony po drugiej stronie wzgórza Staniszów, włączają go listy swoich atrakcji. A wszystko zależy od tego, z której strony wzgórza Grodna do niego idziemy. My wspinaliśmy się od Sosnówki :-)

W internecie krążą informacje, jakoby zamek był sztuczną ruiną, których wznoszenie modne było w XVIII i XIX wieku w celach rekreacyjnych i dla podniesienia atrakcyjności arystokratycznych posiadłości. Obiekt typu "sztuczna ruina" posiadał najczęściej cechy średniowiecznego zamku lub wzorowany był na antycznych budowlach. Celowo wznoszono go do pewnego etapu, który można by nazwać stanem surowym otwartym, czyli bez okien, drzwi i zadaszenia. Przykładem są ruiny w Starym Książu lub budowle w parku w Bukowcu. I w takich to romantycznych okolicznościach "sztucznej ruiny" spotykali się zakochani, artyści szukali natchnienia a hrabiny przyjmowały gości na letniej herbatce.  
  
Zamek na wzgórzu Grodna był budowlą kompletną, wzniesioną w stylu neogotyckim jako siedziba myśliwska. Pierwszy raz po polsku opisany przez Rozalię Saulson w jej przewodniku po Karkonoszach pt. „Warmbrunn i okolice jego…”, wydanym w 1850r.
Budowę rozpoczął w 1806r. książę Heinrich XXXVIII von Reuss a zakończył w 1841r. kolejny  von Reuss - Heinrich XII. Zamek imitował średniowieczną warownię składającą się z wieży widokowej zwieńczonej krenelażem, na szczyt której wiodło 77 schodów. Przylegał do niej dwukondygnacyjny budynek mieszkalny z malowanymi oknami, zwieńczony spadzistym dachem. Wewnątrz znajdowały się m.in. sala rycerska i myśliwska. W zamku mieszkał stróż, który za opłatą udostępniał obiekt do zwiedzania. A chętnych do podziwiania widoków z zamkowej wieży było wielu. Złośliwi mówili, że książę Henryk pozazdrościł swoim sąsiadom Schaffgotsch'om zamku na Chojniku. W istocie zamek na wzgórzu był częścią rozległego parku w stylu angielskim, który otaczał pałacowe dobra von Reuss'ów w Staniszowie.
 
Obecnie zamek znajduje się w rękach prywatnych. Zarządzająca nim fundacja, wpływy z biletów na wieżę (5 zł normalny, 3 zł ulgowy) w całości przeznacza na remont obiektu.
Tutaj strona zamku.
Dodam jeszcze, że miejsce jest niezwykle klimatyczne i z gatunku romantycznych. Jestem pewna, że zakochani je uwielbiają. Zamek a właściwie zameczek, to miniaturowe cacko i z prawdziwą przyjemnością patrzyłam na efekty poczynionych prac remontowych. Przed zamkiem znajdziecie spory plac z ławkami, stołami i miejscem na ognisko. 
Pomysł na weekend? Łaj nat (why not) jak mawiają amerykańscy górale.. ;-)

Pozdrawiamy upalnie :-)

Tekst na podstawie:
www.karkonosze.pl
zamekksieciahenryka.pl
dolny-slask.org
wikipedia

Komentarze

 1. Nie dość, że zamek sam w sobie niezwykle klimatyczny, to jeszcze położony w przepięknej okolicy. Super!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nadal twierdzę, że nasz Dolny Śląsk ma wiele uroku. dziękuję, że tak pięknie o nim piszesz.
  Pozdrawiam nadzieją na deszcz i trochę chłodniejsze dni

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale piekne ruiny! Cudowne miejsce!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za słowa pozostawione na moich szumiących stronkach. Wlałaś nadzieję w moje serce, ale i tęsknotę za kolejnymi podróżami
  Sierpień, to zawsze był czas moich wędrówek, ale nie w tym roku.
  To jednak nadal moja ulubiona pora roku, czas spadających gwiazd, święto Matki Boskiej … Dlatego proszę wyjrzyj wieczorem przez okno. Życzę Ci widoku spadających gwiazd. Może spadająca gwiazda spełni nasze marzenia?
  Pozdrawiam wszystkimi urokami sierpnia

  OdpowiedzUsuń
 5. Zamek i otoczenie jak zwykle pełne uroku!
  I tylko niepokoi ta budowa, na brzegu Sosnówki, nie wiem czy zwróciliście uwagę :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno hotel dla ładnych widoków, bo z tego co wiem na zalewie nie można uprawiać żadnej aktywności rekreacyjno-sportowej.

   Usuń
  2. Jeszcze nie można, projekt zmiany tkwi w sejmie od 4 lat. Obecni jest omawiany w komisji. Po prostu budują tego molocha bo wiedzą, ze zmiana klasyfikacji zbiornika nastąpi.

   Usuń

Prześlij komentarz