Spacer nad Odrą

Amelia a w tle Mosty Warszawskie 
Dzisiaj wiosna nareszcie pokazała, że jest tuż tuż. Po długim okresie uziemienia mrozami i różnymi domowymi zawirowaniami, wybrałyśmy się na prawie-że wiosenny spacer nad Odrę.
Odra, płynąc przez Wrocław, rozgałęzia się na kilka odnóg. Jedna z moich ulubionych tras wiedzie od Mostu Osobowickiego do Mostów Warszawskich wzdłuż Starej Odry i Kanału Miejskiego.

 
Po prawie stronie od Mostów Warszawskich zabudowania legendarnego już Browaru Piastowski, założonego w 1872r, zlikwidowanego w 2005r. Teren kupił deweloper i przekształca go na luksusowe osiedle. Po drugiej stronie rzeki, vis-a vie starego browaru, kilka lat temu powstał nowy, niewielki Browar 100 mostów, który zasłynął z produkcji piwa rzemieślniczego wysokiej jakości.
Dzikiej przyrody i pięknych widoków tu nie znajdziemy ale ciszę i spokój jak najbardziej. Otacza nas krajobraz industrialny, połączenie nowych budowli ze starymi, pamiętającymi czasy Breslau. Zwykle spotykam tu spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów, którym wytyczono osobne ścieżki oraz osoby na spacerze z psami. Długość trasy między tymi mostami to około 3 km. 
Most kolejowy Warszawski, aktualnie w remoncie, to bardzo fotogeniczny most, o ciekawej konstrukcji.
Idąc dalej, napotykamy zabytkowy elewator zbożowy przy ul. Rychtalskiej a raczej to, co zdołali uratować społecznicy przed całkowitą rozbiórką.
Brzegi Odry zostały zagospodarowane w postaci specjalnych ścieżek spacerowych, rowerowych, bulwarów w centrum czy dróg utwardzonych na prawie całym obszarze administracyjnym miasta, przez który rzeka przepływa. Spacerować od mostu do mostu można więc wiele godzin i kilometrów.
 
 
Wyraźnych śladów wiosny nad rzeką nie znalazłyśmy wiele, dopiero zaczynają topnieć lody. Wypłowiałe, suche trawy ciągle przypominają o zimie.
 
Spacer zakończyłyśmy przy Moście Trzebnickim, na urządzonej ostatniego lata plaży. 
I tu w końcu poczułam lekki powiew optymizmu.. 

Komentarze

 1. Świetna sprawa z tymi ścieżkami spacerowymi. Zawsze można trochę odpocząć od gwaru wielkomiejskiego. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Z przyjemnością spacerowałam z Wami i się zrelaksowałam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oby szybko nadeszla wiosna i mozliwosc wiosennego spaceru w tej okolicy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz