Zamek w Karpnikach

Zamek w Karpnikach to kolejny, odrestaurowany obiekt w Dolinie Pałaców i Ogrodów. Położony u podnóża Krzyżnej Góry w Rudawach Janowickich, w przeszłości miał wielu znamienitych właścicieli, m.in. pruską rodzinę królewską a wśród gości można wymienić księcia Mikołaja, późniejszego cara Rosji. 
W czasie II wojny światowej, w zamku urządzono składnicę zrabowanych dzieł sztuki stworzoną przez Gunthera Grundmanna. Obecnie prywatny właściciel urządził tu luksusowy hotel i restaurację. Zainteresowanych historią obiektu odsyłam tutaj i tutaj. Tymczasem zapraszam na spacer po okolicy.
 
 
 
W czasach swojej świetności zamek otoczony był rozległym, romantycznym parkiem w stylu angielskim. Część założeń parkowych, m.in. stawy i altanki zostały odtworzone.
 
 
 
 
 
Przyznajcie, że zamek i otoczenie w zimowej szacie, aczkolwiek dosyć ubogiej, prezentuje się wspaniale.
Ładne widoki, przyjazne pieski... A może by tak wpaść do zamku wiosną czy latem i jesienią też, gdy liście kolorowe i sprawdzić jak wygląda? 
Bo może to zamek zimowy jest i czaruje tylko zimą? - zastanawiała się Amelia.
Co sądzicie ? :-) 

Komentarze

 1. Warto zaglądnąć i wiosną i jesienią. Jedynie szkoda, że nie można chociaż w jakimś niewielkim procencie zwiedzać wnętrz. Nawet na dziedziniec nie bardzo można wejść. Jedynie będąc w restauracji. Jednak ceny nie zachęcają zwykłego turystę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznaję, zamek w zimowej szacie prezentuje się wspaniale.
  Teraz czekam na szatę wiosenną, letnią i jesienną... :)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Zamek i otoczenie nawet w zimowej szacie są piękne. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale przepiekny zimowy krajobraz!

  OdpowiedzUsuń
 5. Dokladnie rok temu, w lutym, tu bylam i pogode mialam chyba podobna; moze sniegu bylo wiecej, choc we Wroclawiu na lekarstwo. Pieknie tu, a pamietam ruiny... :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz