Pałac w Wojanowie


Nazywana niegdyś Śląskim Elizjum, dziś porównywana z francuską Doliną Loary - Dolina Pałaców i Ogrodów to utworzony w 2008r. park kulturowy składający się z 30 w większości odrestaurowanych zabytkowych obiektów: dworów, pałaców i zamków. Ten unikatowy kompleks położony jest na obszarze 100 km2 w przepięknej okolicy zachodniej części kotliny Jeleniogórskiej w otoczeniu Karkonoszy i Rudaw Janowickich. 
Nic dziwnego, że XVIII-XIX -wieczni arystokraci budowali tu swoje rezydencje. 

By Fundacja Dolina Pałaców i Ogrodów. - Fundacja Dolina Pałaców i Ogrodów., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5940163

Pałac w Łomnicy, o którym pisałam poprzednio, znajduje się mniej-więcej w centrum tego regionu. Spacerując po starym łomnickim parku rozpościerającym się wzdłuż Bobru, między gałęziami drzew dostrzegamy białą bryłę kolejnego pałacu.


To pałac w Wojanowie, o korzeniach sięgających XVII wieku. Bajkowy wygląd zawdzięcza przebudowom przeprowadzonym w XIX wieku. 


Wojanowskie włości miały wielu znamienitych właścicieli m.in. przez prawie 70 lat do 1908r. należały do pruskiej rodziny królewskiej. 
W latach powojennych pałac tak jak wiele innych tego typu obiektów został oddany "we władanie" dla PGR. 
W 2002r. nawiedził go pożar, który strawił wszystko do pierwszego piętra. W takim stanie kupił go Piotr Napierała, szef firmy konserwatorsko-budowlanej Castellum, pasjonat zabytków, który wcześniej podniósł już z ruin kilka podobnych obiektów. Fachowcy szacują, że przewrócenie pałacu w Wojanowie do stanu dawnej świetności, czyli obecnego wyglądu, kosztowało 40 mln zł.


Obecnie w pałacu znajduje się luksusowy hotel, spa i centrum konferencyjne. Wnętrza można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu. Rozległy park z ciekawymi rzeźbami jest ogólnie dostępny dla turystów.


Niecałe 2 km dalej w Bobrowie znajduje się kolejny pałac. Przepiękny niegdyś obiekt o bardzo ciekawej, burzliwej historii, niestety nie doczekał się odbudowy. Wojnę przetrwał w stanie nienaruszonym. W latach powojennych był wykorzystywany m.in. na potrzeby PGR, domu poprawczego, ośrodka kolonijnego a nawet ośrodka dla uchodźców z Grecji. 
Od ponad 20 lat w rękach prywatnych i w stanie remontu, ale od lat nie widać żadnego postępu. Gmina Mysłakowice od kilku lat prowadzi działania zmierzające do wywłaszczenia właściciela. Czas upływa a pałac coraz bardziej niszczeje..
Pałac w Bobrowie jest jedynym obiektem w tak strasznym stanie technicznym w całej Dolinie Pałaców i Ogrodów.

Oficjalna strona Doliny Pałaców i Ogrodów.

Komentarze

 1. Oesu jak pięknie. Chyba znalazłem miejsce na nasz majowy albo wakacyjny wypad. Pytanko? Można tam chodzić z psem - znaczy się po otaczającej pałac zieleni? Zdjęcia przepiękne, jakiś kursik foto skończony czy tak z biegu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można chodzić z psem i po tym parku, i po parku łomnickim, znajdującym się po drugiej stronie rzeczki. Rudawy Janowickie i Dolina Pałaców to świetne miejsce na przedłużony weekend. Na stosunkowo niewielkim obszarze masz piękne, niewysokie góry z ciekawymi formami skalnymi, z ruinami zamku Bolczów i klimatycznym schroniskiem Szwajcarka, Rudawski Park Krajobrazowy z kolorowymi jeziorkami no i w każdej miejscowości "coś" w postaci dworu, pałacu i ogrodu. Tuż obok, w Siedlęcinie koło Jeleniej, masz jedyną w Europie wieżę mieszkalną ze średniowiecznym "komiksem" ma ścianie. A na piwo to tylko do Miedzianki, miasta, którego nie ma..:-) A fotki czysto amatorskie..:-)

   Usuń
 2. Pięknie przedstawiłaś ten obiekt. Mogę tylko dodać, że w tym pałacu wojanowskim w okresie letnim odbywa się szerego ciekawych imprez kulturalnych z muzyką w tle.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham Wojanów. Jeździmy tam na basen, w sumie za niewielkie pieniądze można zaznać luksusu.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz