Pałac w Łomnicy - urok dawnego dworu


Łomnica to niewielka miejscowość oddalona o ok. 10 km od Jeleniej Góry, przepięknie położona u podnóża Rudaw Janowickich, wzdłuż rzeki Łomnica, która uchodzi tu do Bobru. Nad Bobrem na niewielkiej skarpie góruje XVII-wieczny barokowy pałac i XIX-wieczny dwór zwany "Domem Wdowy" wraz z rozległym parkiem oraz zabudowaniami folwarku poniżej.
Obecni właściciele - Ulrich von Küster, wnuk przedwojennych właścicieli łomnickich dóbr i jego żona Elizabeth, uratowali oba pałace przed całkowitym zniszczeniem. 
O niełatwej drodze, którą musieli przejść, aby wyprowadzić majątek z całkowitej ruiny do stanu obecnego, opowiada Elizabeth w artykule dla Rzeczpospolitej. Jej zasługą jest przywrócenie łomnickim dobrom uroku prawdziwego, starego dworu z tradycjami.


Barokowy Duży Pałac - muzeum, klasycystyczny Mały Pałac - hotel

Folwark i park w jesiennych barwach

W Dużym Pałacu urządzono muzeum wnętrz, które można zwiedzać. Mały Pałac (Dom Wdowy) to przytulny hotel i kameralna restauracja. Jest jeszcze folwark, który nas zachwycił. W wyremontowanych dawnych budynkach gospodarczych znajduje się Sklep Lniarski, Sklep Folwarczny, Piekarnia, Kuchnia Ziemiańska, Kuźnia a w dawnej stajni urządzono ogromną restaurację Stara Stajnia. I są jeszcze zwierzęta: krowy, konie i owce. 
W folwarcznych sklepach znajdziemy prawdziwe cudeńka ręcznie robione, regionalne wyroby spożywcze wysokiej klasy oraz szeroki wybór literatury dotyczącej regionu.


Cudeńka w Sklepie Folwarcznym i para ptaszków, którą przygarnęła Amelka

Oszałamiające wzorem i kolorem słodkości w folwarcznej Piekarni na kiermaszu Święto Pierników w dniu 6 listopada

W folwarku niemal zawsze coś się dzieje. Organizowane są tu różnorodne imprezy - kiermasze, festyny, wystawy, przyciągające setki osób z Niemiec i okolicy.
Od 25 listopada przez 3 kolejne weekendy w Łomnicy  będą się odbywać znane i lubiane w całym regionie kiermasze adwentowe. 


Do Łomnicy a zwłaszcza na folwark z pewnością jeszcze wrócimy. 
Wszystko zostało tu starannie przemyślane, nie ma tandety, rzeczy przypadkowych i nie pasujących do całości. Właścicielom udało się idealnie odtworzyć klimat i urok dawnego sielskiego dworu.

Tutaj strona internetowa Pałacu.


Pozdrawiam :-)


Komentarze

 1. Och jak przyjemnie czytać tyle dobrych słów o terenach gdzie mieszkam. Zawsze podziwiam właścicieli pałacu ile inwencji. Jestem częstym gościem tych kiermaszy i nie tylko. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego miejsca, atmosfery i pomysłowości właścicieli. Coś mi się zdaje, że będę często tam wpadać :-)

   Usuń
 2. Uwielbiam takie miejsca z charakterem i swojskim klimatem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Och, jak tam pięknie! Jak bogato (i kolorowo;) ) zaopatrzony Sklep Folwarczny. Ptaszki - cudne!
  A na takim kiermaszu adwentowym to pewnie przepadłabym na wiele godzin... :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz