Spacerkiem po Grudziądzu

Miał być wpis fotograficzny a wyszło jak wyszło... kto chce, niech czyta, kto nie chce, niech ogląda :-) 
Zapraszam do Grudziądza.
Grudziądz to miasto położone na Pomorzu Nadwiślańskim. Rozlokowane zostało na prawym malowniczym brzegu Wisły stanowiącym naturalną, wschodnią granicę Ziemi Chełmińskiej – krainy, do której przynależy zarówno pod względem historycznym jak i geograficznym.


Historia miasta sięga okresu pierwszych Piastów i wiąże się z działalnością misyjną jaka była prowadzona na terenie Prus. Właścicielem Grudziądza oraz całej Ziemi Chełmińskiej został biskup misyjny Chrystian. W związku z nieefektywnym działaniem Chrystiana kontynuacją misji zajął się sprowadzony przez Konrada Mazowieckiego Zakon Krzyżacki, który przejął we władanie Ziemię Chełmińską wraz z Grudziądzem. Odtąd, aż do II pokoju toruńskiego w 1466r. miasto pozostawało we władaniu Zakonu. Po podpisaniu traktatu pokojowego Ziemia Chełmińska przeszła we władanie Polski. Miasto rozwijało się dynamicznie aż do XVII wieku, kiedy padło ofiarą nieustannych wojen prowadzonych przez Rzeczpospolitą. Los Grudziądza został przypieczętowany I rozbiorem Polski w 1772r. Wtedy to na mocy rozbioru miasto przejęło państwo pruskie. Wkrótce po tym wydarzeniu w wyniku decyzji nowych władz, w 1776r. wybudowano w sąsiedztwie potężną twierdzę, której walory obronne i architektoniczne po dzień dzisiejszy możemy podziwiać. Okres zaborów nie był dla miasta czasem straconym. Pomimo licznych represji władz oraz nasilającej się germanizacji miasto zyskało nowe zakłady przemysłowe, most na Wiśle oraz połączenia kolejowe. Największy  rozwojów miasta  przypadał na II połowę XIX wieku.
  

W 1920r. po blisko 150 latach niewoli miasto powróciło ponownie w granice Rzeczpospolitej. Był to już zupełnie inny Grudziądz niż ten z okresu wojen krzyżackich. Wzrost gospodarczy trwał nadal a jego widocznym znakiem dla mieszkańców oraz dla całego kraju była zorganizowana w mieście w 1925r. I Pomorska Wystawa Rolnictwa i Przemysłu. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał ówczesny Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej – Stanisław Wojciechowski. Oprócz walorów przemysłowych, Grudziądz nabrał także znaczenia militarnego. W mieście utworzono znane w całym kraju Centrum Wyszkolenia Kawalerii, Centrum Wyszkolenia Żandarmerii oraz Lotniczą Szkołę Strzelania i Bombardowania. Ze względu na bliskość granicy z Niemcami w Grudziądzu rozlokowano także liczne jednostki wojskowe.
We wrześniu 1939 roku ponownie miasto znalazło się w wojennej zawierusze. W 1945 roku miasto zostało wyzwolone, lecz niestety ponad 60% jego zasobów zostało zniszczonych. Po II wojnie światowej w Grudziądzu rozpoczął się systematyczny proces odbudowy.
Obecnie Grudziądz to nowoczesne miasto liczące prawie 100 tys. mieszkańców. Atrakcyjne położenie miasta względem ważnych szlaków komunikacyjnych (bliskość autostrady A1) wpływa na jego charakter oraz determinuje wzrost potencjału gospodarczego.
W zakresie kultury i turystyki Grudziądz ma także czym się pochwalić. 
Do najcenniejszych zabytków m.in należą:

- zespół spichlerzy z XVI-XVIII wieku stanowiących charakterystyczną panoramę od strony Wisły,


- brama wodna zbudowana na początku XIV wieku, dawniej zamykana broną (dzisiejsza replika pełni funkcję ozdobną); spalona w 1659 r. oraz w 1945 r., po wojnie gruntownie odbudowana,
  
 
- mury miejsce wzniesione na początku XIV w. posiadające 5 bram; zachował się południowo-wschodni narożnik z przyziemiem baszty, a w ciągu murów południowych wieżyczka wodociągowa, którą czerpano wodę z kanału Trynka,

  
  
   
- Góra Zamkowa z wieżą Klimek i reliktami zamku krzyżackiego; Zamek krzyżacki w Grudziądzu był jednym z większych i potężniejszych obiektów tego typu ma ziemi chełmińskiej. Niestety został on zburzony na przełomie XVIII i XIX wieku, dla pozyskania cegły do rozbudowy niektórych elementów grudziądzkiej cytadeli oraz obiektów na terenie miasta. Pozostawiono jedynie okrągłą wieżę i resztki murów kaplicy zamkowej.
Zamek wzniesiono w stylu gotyckim z cegieł na wysokim wyniesieniu o długości 170 metrów i szerokości ok. 70 metrów, położonym około 60 m ponad poziomem lustra Wisły, na wschodnim brzegu rzeki. Z wieży rozciąga się wspaniały widok na okolicę,
- bazylika św. Mikołaja - najstarszy kościół w Grudziądzu, budowany przez niemal 130 lat, poczynając od 1286r.; w kościele znajdziemy m.in. takie perełki jak XIII-wieczną chrzcielnicę typu gotlandzkiego, z romańską czarą granitową, przywiezioną do Grudziądza przez Wikingów, ołtarz boczny w nawie północnej z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVII w., w srebrnej sukience z początku XVIII oraz XVII-wieczne obrazy.
W Grudziądzu znajduje się najdłuższy w Polsce most drogowo-kolejowy. Ma jedenaście przęseł a jego długość to 1098 metrów. Most nosi imię olimpijczyka Bronisława Malinowskiego, który tragicznie zginął na nim 27.09.1981r. 
 
- Rynek przeszedł gruntowną renowację w 2010r., przywrócono dawną nawierzchnię, postawiono latarnie  stylizowane  na  XIX-wieczne,  a  cokół Pomnika Żołnierza Polskiego, usytuowanego w centralnej części,  wykonano na wzór tego z początku ubiegłego stulecia. W  2015  roku w  północno-zachodnim  narożniku  placu  stanęła  ławeczka z Mikołajem Kopernikiem-ekonomistą, który w 1522r. w ratuszu na Rynku (lub w kościele pw. św. Mikołaja) wygłosił swój traktat o monecie.

Poniżej jeszcze kilka obrazków miasta.
  
  
  
 
 
  

Spacer po mieście wraz z wejściem na wieżę Klimek zajął nam około 2 godzin. Dzięki naszym przewodnikom zobaczyliśmy miasto "w pigułce". 
Pozostał lekki niedosyt i z przyjemnością odwiedzę Grudziądz ponownie. Teraz nie jest to już anonimowy punkt na mapie, tylko ciekawe miasto, które warto poznać dokładniej.

Pozdrawiam :-)

Tekst:
www.grudziadz.pl
www.muzeum.grudziadz.pl

Komentarze

 1. Nigdy tam nie byłam. Jestem zauroczona. Toż to przepiękne miasto. Ma w sobie to coś. Zdjęcia...no zrobiłaś boskie. Są bardzo klimatyczne. Świetne ujęcia. Bardzo chciałabym kiedyś tam pojechać. Wpisuję na swoją listę to miasto. Relacja świetna. Duży uścisk przesyłam. :)))

  OdpowiedzUsuń
 2. W zyciu bym nie powiedziala, ze tam tak pieknie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam w Grudziądzu i potwierdzam: "piękne miasto", ale Twoje zdjęcia - obłędne!
  Wspaniale wyeksponowałaś piękno murów, kamieniczek, uliczek, nadrzecznych krajobrazów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Miasto zwiedzaliśmy późnym popołudniem. Słońce pięknie odbijało się w wodach Wisły, ciepłymi promieniami oświetlając historyczną zabudowę nabrzeża... po prostu wymarzone warunki do fotografowania :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz