Biały wiatrak na krańcu skalnego cypla Falochronu Zachodniego w Świnoujściu, tuż przy ujściu rzeki Świny do Bałtyku, nazywany jest czasem błędnie małą latarnią morską. Tymczasem od wielu lat spełnia rolę znaku nawigacyjnego dla żeglarzy.
Wiatrak Stawy Młyny został wybudowany w 1874r. i wraz z nieistniejącą już stawą "Wolin" stanowił lokalny system nawigacji. Dzięki rozbudowie i systematycznej modernizacji do dziś zachował się w znakomitej formie. Wiatrak mierzy 10 metrów wysokości a na jego szczycie umieszczone zostało specjalne pulsujące światło, które nawet w obecnych czasach pomaga wyznaczyć żeglarzom drogę do portu.
Mieszkańcy Świnoujścia często wspominają o legendzie związanej z wiatrakiem. Według niej w dawnym wiatraku-młynie mieszkał stary młynarz posiadający niezwykłe umiejętności przywracające ludziom młodość i witalność. Dzięki tajemniczym kuracjom błotem i kąpielom w morzu, pomagał wielu marynarzom powracającym po długim rejsie do domu. Ponoć w chwili śmierci młynarza, wiatrak zatrzymał się, a miejsce utraciło swą moc bo stary młynarz nikomu nie powierzył sekretu swoich kuracji. Mimo to, spragnieni odmłodzenia ludzie dalej przybywali i ciągle przybywają do Świnoujścia by okładać się błotem, pływać i spacerować.
Pozdrawiamy wakacyjnie :-)
Super ekstra legenda. :D Zrobiłaś przepiękne zdjęcia oddające klimat tego miejsca. Byłam tam za młodu, niestety mało pamiętam.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Was. Miłej Niedzieli:))
Bardzo lubię to miejsce. Jest znacznie oddalone od głównego plażowiska, więc nie ma tłumów no i można obserwować statki wpływające i wypływające z portu. Pozdrawiam i również życzę udanej niedzieli :-)
UsuńCiekawe miejsce interesująco przedstawione, spodobało mi się zdjęcie trzecie od góry. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńAmelka w swoim żywiole. Mimo niezbyt plażowej pogody popluskała sobie nieźle.
UsuńPrzepiekne, morskie kadry :)
OdpowiedzUsuń