Na Pergoli


Dzień dobry! 
Oto znowu jestem:-)

Wyjątkowo zimny maj przestał w końcu dąsać się śniegiem i deszczem. Uruchomił słonko, błękitne niebo i letnie temperatury. Kurtkę zmienił na podkoszulek a kozaczki na sandałki. 
I w końcu przypominał sobie, że przecież Wiosna najpiękniejsza jest w maju.
I jakoś tak ładniej zrobiło się w dużym mieście.  
Na Grabiszyńskiej zakwitły kasztany. Fontanny trysnęły radośnie wodą. Uśmiechnięci ludzie wylegli na ulice, na skwery, do parku. Na ławeczkach zasiedli turyści i zakochani. 

We Wrocławiu na majowe spacery chodzi się na Pergolę. "Na Pergoli" znajduje się i Hala Stulecia (dla Wrocławian to Hala Ludowa), i fontanna, i Ogród Japoński, i nawet Park Szczytnicki. I oczywiście pergolę też znajdziecie na Pergoli.

Pergola, rok budowy 1913r., to budowla w kształcie połowy elipsy, składająca się z dwóch rzędów żelbetowych filarów, łączonych górą metalowymi trejażami, które porasta winorośl. Wszystkich słupów jest 750. Okalają one 1 hektarowy basen fontanny multimedialnej. Fontanna działa od maja do końca października. Pokazy z muzyką organizowane są codziennie o pełnych godzinach. Ale prawdziwe show, przy udziale świateł i ognia odbywają się w weekendy po zmroku. Tutaj harmonogram pokazów weekendowych w sezonie 2017.

Tuż obok zlokalizowany jest Ogród Japoński. Pokazywałam go już kilkakrotnie (klikklik i klik) i pewnie zrobię to jeszcze nie raz. 
Od frontu Pergolę okala Hala Stulecia z Iglicą i Pawilonem Czterech Kopuł. Na rozległym placu przy Iglicy odbywają się regularnie targi staroci. Miejsce upodobały sobie też foodtrucki, więc jeśli wybierzecie się na spacer, głodni i spragnieni nie pozostaniecie. Pomysł na taki rodzaj gastronomii to strzał w dziesiątkę bo jeszcze do niedawna w tym rejonie działała tylko kawiarnia przy tarasie Hali Stulecia.
 
Na tyłach tego kompleksu rozpościera się prawie 100 hektarowy Park Szczytnicki z ławkami, ścieżkami spacerowymi i rowerowymi, polanami, kanałami i mostkami, ciekawymi drzewami i krzewami. 
Przemierzając park można dotrzeć do niedawno otwartego po remoncie Stadionu Olimpijskiego. Nie mylić ze Stadionem Miejskim zbudowanym na Euro 2012.
Pergola to miejsce corocznej wrocławskiej majówki. Na specjalnie zbudowanej scenie obok fontanny, przez trzy dni odbywają się koncerty znanych gwiazd polskich i zagranicznych.  

Czy zainspirowałam Was do spacerku na Pergolę ?:-)  

Komentarze

  1. Pamiętam to miejsce z okresu studiów na Politechnice, często tam bywaliśmy. Chociaż to lata świetlne temu. Wyobrażam sobie jak wiele zmieniło się od tej pory. Jednak jedno jest pewne zawsze tam ciekawie było i jest.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem oczarowana tymi zdjeciami! Swietna robota!

    OdpowiedzUsuń
  3. Marzeno piękny albumik od a do z. Super. Ciepło pozdrawiam.:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz