Zamek w Niemodlinie

Niemodlin to niewielkie miasteczko w woj. Opolskim, położone około 30 km na południe od Brzegu. Przejeżdżając przez miasto, już z daleka uwagę zwraca ciekawa bryła kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mijamy pomnik św. Floriana, jak później doczytałam, pochodzący z XVIII wieku. Dojeżdżamy do rynku o unikatowym, wrzecionowanym kształcie, zabudowanym XVIII-XIX wiecznymi kamienicami. Stąd widać już cel naszej wyprawy - zamek Niemodlin.

Zespół zamkowy składa się z zamku, oficyny z zabudowaniami stajennymi, budynku bramy, mostu, muru z bastejką i parku. Zamek wybudowany został przez księcia Bolesława Niemodlińskiego około roku 1313 w miejscu drewnianego grodu kasztelańskiego. Wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany po zniszczeniach wojennych i pożarach, obecnie przypomina wyglądem renesansowy pałac. Do 1532r. zamek był własnością książąt piastowskich. Po śmierci księcia Jana II Dobrego, który nie pozostawił potomka, zamek stał się własnością margrabiego Jerzego Hohenzollerna-Ansbacha; kolejnymi właścicielami byli niemieccy arystokraci, rody Logau, Puckler, Promnitz i Praschma. 
  
Po 1945r. w zamku znajdowała się siedziba Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum i szkoły podoficerskiej. Potem przez 10 lat stał opuszczony i niszczał.
W 1990 zrujnowany obiekt kupił prywatny inwestor. To tutaj Jan Jakub Kolski nakręcił film "Jasminum", który miał premierę w 2006r. W tym samym roku właścicielem zabytku został łódzki Instytut Postępowania Twórczego. 
W roku 2015 zamek przejęła spółka Centrum z Łodzi, która przystąpiła do remontu. Z przyznanych funduszy wykonano rewitalizację budynku bramnego, w którym znajduje się kasa i informacja oraz położono nowy dach na całym obiekcie.
         
Mimo trwających prac remontowych, zamek można zwiedzać w weekendy. Komnaty udostępnione do zwiedzania są niewielką częścią całego obiektu. W pustych i niewyremontowanych salach, oprócz średniowiecznych narzędzi tortur (dyby i łoże madejowe), jakie można zobaczyć gdziekolwiek indziej, widzimy elementy scenografii do filmu "Jasminum". 

  
Przewodnik opowiada ciekawostki z planu filmowego, m.in. o malowidłach na dziedzińcu, które miały spłynąć po kilku deszczach a utrzymują się już ponad 10 lat. Kolorowe szybki w oknach to również pozostałość po filmowcach. W ogromnej sali balowej, złożonej z dwóch sal, widzimy oryginalny drewniany sufit. Do drugiej część sali, pomalowanej w czasach współczesnych, nie możemy wejść z uwagi na prace zabezpieczające stropy i podłogi.
 
           
Przepięknie sklepiona zamkowa kaplica sprawia ogromne wrażenie. Niedawno w krypcie pod kaplicą odnaleziono dwie trumny, prawdopodobnie XVIII-wieczne, w których spoczywały szczątki kobiety i mężczyzny. Specjalistom udało się zrekonstruować suknię kobiety. Można ją obejrzeć na facebookowym profilu Zamku. Podziemia zamkowe zostały wstępnie uporządkowane ale z pewnością kryją nie jedną jeszcze tajemnicę.
Ten zamek ma w sobie "coś". Stare mury z nikłymi pozostałościami po dawnych czasach, za to z widocznymi nieudolnymi próbami współczesnych "renowatorów", sieć korytarzy i połączonych sal, trzeszczące podłogi, podparte stemplami sufity... to wszystko nadaje temu miejscu niepowtarzalny, specyficzny klimat. 
          
 
Godzina zwiedzania szybko minęła a my nie mogliśmy rozstać się z Panem Staszkiem, przewodnikiem. Najmłodsi zwiedzacze również nie mieli ochoty opuszczać zamkowego dziedzińca, zajęci "rekonstrukcją" zamkowej dachówki, której kawałki ułożyły się w napis "Zamek Niemodlin 1313". 
Nie wiem jakie plany ma właściciel wobec zamku, jakie będzie jego przeznaczenie po remoncie. Warto zwiedzić go teraz, póki jest ciągle w stanie lekkiej ruiny i w zamian za wkład w odbudowę w postaci biletu za 15 zł, poczuć jeszcze ten specyficzny zapach starych murów. Po remoncie zamek z pewnością będzie jak nowy ale pachnący już tylko świeżym tynkiem...;-) 
Tutaj strona internetowa zamku, z mnóstwem ciekawostek oraz aktualnościami. 

Z pozdrowieniami dla miłośników zamków :-)

Komentarze

 1. Cudowne zdjecia! Oczarowaly mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zauważam prawidłowość, że jeśli miejsce mnie zachwyci to i zdjęcia wychodzą ciekawsze..;-)

   Usuń
 2. Świetne zdjęcia. Widać jaki potencjał ma ten zamek. Oby za bardzo nie został unowocześniony.
  Ważne, że zostanie uratowany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, potencjał jest ogromny. Będę śledzić z ciekawością dalsze losy tego zamku.

   Usuń
 3. Widziałam go, ale tylko zza płotu od strony ulicy. Niestety wejść nie można było. Mam nadzieję, że będzie wkrótce wyremontowany, bo wart tego. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zamek niestety od dawna jest w stanie remontu..ale trzeba mieć nadzieję, że w końcu się uda....dobrze,że są Osoby utrwalające takie miejsca:):

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz