Zamek Piastów Śląskich w Brzegu |
W miniony weekend członkowie Dolnośląskiego Towarzystwa Miłośników Zabytków spotkali się na zlocie w Brzegu woj. Opolskie. Motywem przewodnim spotkania był Szlak Polichromii Brzeskich.
W okolicach Brzegu znajduje się największe w Polsce skupisko 20 tych unikalnych średniowiecznych malowideł. Jak dotąd udało się zidentyfikować 38 takich polichromii w województwie opolskim. W kolejnych 11 miejscach malowidła znajdują się pod tynkiem. Wydobycie ich wymaga ogromnych środków finansowych. W kilku kościołach podczas prac prowadzonych bez nadzoru specjalistów doszło niestety do zniszczenia tych bezcennych dzieł.
Towarzystwo odwiedziło 3 kościoły znajdujące się na Szlaku: kościół św. Mikołaja w Brzegu, kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach oraz kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Krzyżowicach. W dwóch kolejnych kościołach - św. Jana Chrzciciela w Łosiowie oraz Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu, grupa podziwiała barokowe malowidła. Szczególne wrażenie zrobiły na wszystkich freski pokrywające całe wnętrze kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu. Wykonujący je artysta Jan Kuben, perfekcyjnie wykorzystał styl iluzjonistyczny dominujący w malarstwie barokowym, który daje efekt trójwymiaru, współczesnego 3D.
Malowidłem są kolumny przy ołtarzu jak również sklepienia, które optycznie dodają wysokości.
Malowidłem są kolumny przy ołtarzu jak również sklepienia, które optycznie dodają wysokości.
Zabytki te zwiedzano z miejscową panią przewodnik, która również oprowadziła grupę po muzeum znajdującym się w Zamku Piastów Śląskim, zwanym Śląskim Wawelem. Tutaj nasza relacja z wizyty w tym muzeum.
Wszyscy grupowicze to fascynaci zamków i pałaców. W planie imprezy znalazły się 3 takie obiekty: wspaniale odrestaurowany i zagospodarowany pałac w Łosiowie, zamek w Niemodlinie w trakcie remontu oraz pałac w Kopicach aktualnie w ruinie.
Baza wypadowa DTZM znajdowała się w ośrodku agroturystycznym w Brzegu. W kolejne miejsca grupa przemieszczała się samochodami osobowymi. Sznur aut z rejestracjami z całej Polski wzbudzał duże zainteresowanie wśród mieszkańców sennych, opolskich wiosek.
Relacje z miejsc, które odwiedziłyśmy razem z Towarzystwem, znajdą się wkrótce na blogu.
Pozdrawiam :-)
Już myślałem, że Amelia Wawel zaszczyciła swą obecnością!
OdpowiedzUsuńPiękne zabytki nam pokazałaś, dzięki!
To znaczy, że budowniczy dobrze wykonał swoją robotę, skoro tak pomyślałeś :-)
UsuńZapraszam na kolejne, już bardziej szczegółowe relacje z tej wyprawy.
Świetne zdjęcia, piękne miejsca. oglądając takie arcydzieła nawet te popadające w ruinę zastanawiam się jakie zabytki następne pokolenia będą oglądały. Kiedy teraz budownictwo to tylko geometryczne bryły, szkło i aluminium.
OdpowiedzUsuńNachodzą mnie takie same refleksje. Większość współcześnie budowanych obiektów prawdopodobnie nie będzie miała szansy aby zmierzyć się z upływem czasu, bo zostanie wyburzona a w ich miejscu powstaną kolejne obiekty z krótkim "okresem gwarancji".
UsuńTez bym się wybrała z tym Towarzystwem na taki przegląd, a zamek w Brzegu oglądałam, ale tylko z zewnątrz. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńZnajdź nas na Facebooku, dołącz.. i zwiedzaj z nami. Następny zlot już za 2 miesiące. Zapraszam :-)
Usuń