Weekend z Dolnośląskim Towarzystwem Miłośników Zabytków

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu
W miniony weekend członkowie Dolnośląskiego Towarzystwa Miłośników Zabytków spotkali się na zlocie w Brzegu woj. Opolskie. Motywem przewodnim spotkania był Szlak Polichromii Brzeskich.
W okolicach Brzegu znajduje się największe w Polsce skupisko 20 tych unikalnych średniowiecznych malowideł. Jak dotąd udało się zidentyfikować 38 takich polichromii w województwie opolskim. W kolejnych 11 miejscach malowidła znajdują się pod tynkiem. Wydobycie ich wymaga ogromnych środków finansowych. W kilku kościołach podczas prac prowadzonych bez nadzoru specjalistów doszło niestety do zniszczenia tych bezcennych dzieł. 
 
Towarzystwo odwiedziło 3 kościoły znajdujące się na Szlaku: kościół św. Mikołaja w Brzegu, kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach oraz kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Krzyżowicach. W dwóch kolejnych kościołach - św. Jana Chrzciciela w Łosiowie oraz Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu, grupa podziwiała barokowe malowidła. Szczególne wrażenie zrobiły na wszystkich freski pokrywające całe wnętrze kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu. Wykonujący je artysta Jan Kuben, perfekcyjnie wykorzystał styl iluzjonistyczny dominujący w malarstwie barokowym, który daje efekt trójwymiaru, współczesnego 3D. 
Malowidłem są kolumny przy ołtarzu jak również sklepienia, które optycznie dodają wysokości.
 
Zabytki te zwiedzano z miejscową panią przewodnik, która również oprowadziła grupę po muzeum znajdującym się w Zamku Piastów Śląskim, zwanym Śląskim Wawelem. Tutaj nasza relacja z wizyty w tym muzeum.
Wszyscy grupowicze to fascynaci zamków i pałaców. W planie imprezy znalazły się 3 takie obiekty: wspaniale odrestaurowany i zagospodarowany pałac w Łosiowie, zamek w Niemodlinie w trakcie remontu oraz pałac w Kopicach aktualnie w ruinie.
  
Baza wypadowa DTZM znajdowała się w ośrodku agroturystycznym w Brzegu. W kolejne miejsca grupa przemieszczała się samochodami osobowymi. Sznur aut z rejestracjami z całej Polski wzbudzał duże zainteresowanie wśród mieszkańców sennych, opolskich wiosek. 
Relacje z miejsc, które odwiedziłyśmy razem z Towarzystwem, znajdą się wkrótce na blogu.

Pozdrawiam :-)

Komentarze

 1. Już myślałem, że Amelia Wawel zaszczyciła swą obecnością!
  Piękne zabytki nam pokazałaś, dzięki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To znaczy, że budowniczy dobrze wykonał swoją robotę, skoro tak pomyślałeś :-)
   Zapraszam na kolejne, już bardziej szczegółowe relacje z tej wyprawy.

   Usuń
 2. Świetne zdjęcia, piękne miejsca. oglądając takie arcydzieła nawet te popadające w ruinę zastanawiam się jakie zabytki następne pokolenia będą oglądały. Kiedy teraz budownictwo to tylko geometryczne bryły, szkło i aluminium.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nachodzą mnie takie same refleksje. Większość współcześnie budowanych obiektów prawdopodobnie nie będzie miała szansy aby zmierzyć się z upływem czasu, bo zostanie wyburzona a w ich miejscu powstaną kolejne obiekty z krótkim "okresem gwarancji".

   Usuń
 3. Tez bym się wybrała z tym Towarzystwem na taki przegląd, a zamek w Brzegu oglądałam, ale tylko z zewnątrz. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znajdź nas na Facebooku, dołącz.. i zwiedzaj z nami. Następny zlot już za 2 miesiące. Zapraszam :-)

   Usuń

Prześlij komentarz