Zielono mi, czyli Park WschodniWrocław, Park Wschodni, sierpień 2016r., +30 C :-)

Park Wschodni jak sugeruje jego nazwa, położony jest we wschodniej części miasta, w sąsiedztwie ogródków działkowych i osiedla Księże Małe z wejściem od ulicy Krakowskiej. Znaczne oddalenie od centrum i głównych arterii komunikacyjnych, czyni go mało znanym i jednocześnie jednym z najcichszych wrocławskich parków. 
  
foto:www.radio.wrocław.pl

Park Wschodni został utworzony w 1928r. na terenach pomiędzy ramionami Oławy Górnej i Oławy Dolnej. Jego 30 hektarową powierzchnię przecina kilka innych cieków wodnych. To sprawia, że z lotu ptaka kształtem przypomina rybę. W przedwojennym Breslau Ostpark był miejscem odwiedzanym przez średniozamożnych i biedniejszych mieszkańców miasta. Funkcjonowała tu kawiarnia z tarasem, boiska i place do gier i zabaw, kąpielisko rzeczne i przystań dla łódek. Pozostałością po użytkowaniu kanału wodnego w celach rekreacyjnych są równo rozmieszczone kamienne schodki schodzące do kanału. W 1945r. przez park przebiegła linia frontu. Ślady po kulach ciągle można odnaleźć m.in. na metalowych elementach mostków. 


Częściową rewitalizację parku przeprowadzono po powodzi w 1997r. 
Odnowiono alejki, ustawiono ławki i kosze na śmieci, utworzono plac zabaw.
Większa część parku ma jednak wygląd dziki i zapuszczony co tworzy niepowtarzalny klimat i urok tego miejsca. Można tu spacerować w autentycznej ciszy z rzadka tylko spotykając innych spacerowiczów czy biegaczy.
    
Drzewa i rośliny porastające park nadają mu charakter bardziej leśny niż parkowy. Występuje tu ponad 50 gatunków drzew i krzewów w większości rodzimych, m.in. jodła pospolita, żywotnik, grab, dąb szypułkowy i błotny, korkowiec, wierzba, lipa, klony.
Większa część parku to tereny podmokłe i błotniste z racji swego położenia między odnogami rzek a także z uwagi na sąsiedztwo z terenami wodonośnymi Wrocławia. Występująca tu roślinność wodna to m.in. grążel żółty, salwinia pływająca czy rzęsa wodna.
Park jest atrakcyjnym siedliskiem dla ptaków wodnych i płazów. Często można tu spotkać sarny i dziki, zaskrońce i jaszczurki.
  
W parku rozgrywa się akcja powieści wrocławskiego pisarza Wacława Grabkowskiego "Park Wschodni" z 2006r. Powieść zdobyła II nagrodę Wydawnictwa Dolnośląskiego w konkursie na polską powieść współczesną. 
Przez park, po konturach "ryby" przebiega ścieżka biegowa Radia Wrocław. Latem zorganizowano tu bieg rodzinny- dorośli wraz z dziećmi mieli do pokonania niecałe 3 km w czasie 2 godzin. Na wszystkich uczestników biegu czekały pamiątkowe medale. 

Pozdrawiam 

Komentarze

 1. Juz niedlugo wybieram sie do Wroclawia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie, że Wrocław ma tyle zielonych terenów. Każdy może dla siebie coś wybrać do wypoczynku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten park jest przykładem, że nawet w dużym mieście można znaleźć ładne i spokojne miejsca do wypoczynku.

   Usuń
 3. Jak tam pięknie, ładne zdjęcia. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięknie tam. Lubię takie na pół dzikie parki, mają więcej uroku, niż te z uporządkowanym całkowicie terenem. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz