Pałac w Brzegu Dolnym

Brzeg Dolny, niewielkie miasteczko położone na prawym brzegu Odry, 30 km na północny zachód od Wrocławia. Na bazie przejętego mienia po niemieckiej fabryce ANORGANA, należącej do koncernu IG Farbenindustrie, w 1946r. uruchomiono tutaj zakłady chemiczne ROKITA (aktualnie PCC ROKITA SA), które miały znaczący wpływ na rozwój miasta. Dzięki inwestycjom firmy, miasto zyskało m.in. oczyszczalnie ścieków, osiedle dla pracowników, kompleks sportowy ze stadionem i basenem,  czy ośrodek kultury w odbudowanym pałacu. 


Siedziba szlachecka istniała w Brzegu Dolnym już w średniowieczu. Pierwszy opis rezydencji pochodzi z 1638 roku. 
W drugiej połowie XVII wieku Georg Abraham von Dyhrn ufundował nowy barokowy pałac. W latach 1785-1790 na zlecenie Karla Georga Heinricha von Hoym według planów samego Karla Gotharda Langhansa rozbudowano pałac dodając do korpusu dwa boczne skrzydła. Wybudowano również tzw. „mały pałac” i utworzono rozległy park wzorując się na parku w Wörlitz koło Drezna. W 1849 roku rezydencja za sprawą hrabiny Toni von Lazareff-Hoym przeszła kolejną przebudowę, która nadała jej elewacjom kostium francuskiego neorenesansu (szczyty, wieżyczki, szpiczaste hełmy). W 1945 roku pałac został spalony. Zabytek odbudowano w latach 1950-1952 w uproszczonej formie, nawiązującej do klasycystycznego wyglądu budynku, sprzed przebudowy z 1849 roku.(źródło: www.palaceslaska.pl).
  
Obecnie w pałacu i budynkach przylegających (dawna oficyna mieszkalna, wozownia i stajnia) mieści się Dolnobrzeski Ośrodek Kultury, Urząd Miejski i Dom Pomocy Społecznej.
Pałac jest położony nad brzegiem Odry. W XVII w. od strony rzeki rozciągał się barokowy ogród ozdobny. Alejki wytyczały geometrycznie ułożone szpalery żywopłotu; wzdłuż nich ustawione były ozdobne kwiaty i drzewka w donicach oraz rzeźby ogrodowe.

W 2014r. dokonano rekonstrukcji ogrodu. Zaprojektowano geometryczne klomby obsadzone bukszpanem i sezonowymi kwiatami a na tarasie widokowym ustawiono rzeźby Nimfy i Garonny.
  
Są to wierne kopie rzeźb znajdujących się w ogrodach wersalskich. Dla właścicieli pałacu wykonała je podparyska odlewnia Val d’Osne, która produkowała je na masową skalę. Takie same rzeźby znalazły się również w majątku w Sycowie skąd pochodziła jedna z właścicielek majątku w Brzegu Dolnym i pomysłodawczyni ich sprowadzenia księżna Francoise Biron von Curland. Trafiły tu prawdopodobnie około roku 1907. W lutym 1945 roku pomniki zostały zniszczone przez rezydujących od stycznia w pałacu żołnierzy radzieckich. Zostały ostrzelane z broni automatycznej i obrzucone granatami. Dewastacja postępowała również później. Dopiero w roku 2013 pomniki trafiły do renowacji, a brakujące elementy zostały na nowo odlane i przymocowane do rzeźb (źródło: www.brzegdolny.pl) 
W ramach unijnego projektu, przeprowadzono również odbudowę muru oporowego nad Odrą oraz stworzono bulwar spacerowy wraz ze ścieżką dydaktyczną, gdzie m.in można podziwiać stare platany. Utworzono też dwa punkty widokowe z lunetami obserwacyjnymi.
Nieopodal pałacu znajduje się odnowiony park, który dawniej tworzył całość z zabudowaniami pałacowymi. Odnajdziecie tam mauzoleum właścicieli von Hoym'ów.
Warto pospacerować po miasteczku i odkryć jeszcze inne ciekawostki.

Pozdrawiamy:-)

Komentarze

Prześlij komentarz