Wrocławski poradnik wakacyjny - zwiedzamy miasto

Jadąc w jakiekolwiek miejsce czy to w Polsce, czy zagranicą, na jeden dzień czy na miesiąc, warto zrobić plan wycieczki i zwiedzania. Dużą pomocą w układaniu takiego planu są artykuły na blogach. Blogerzy z reguły podają wiele konkretów na temat danego miejsca i chętnie odpowiadają na pytania. Dla mnie są najbardziej wiarygodnym źródłem informacji, znacznie lepszym od Wikipedii.
No to się zareklamowałam:-)
Proponuję kilka przykładowych tras zwiedzania miasta, które można wykorzystać zarówno podczas pierwszego przyjazdu do Wrocławia jak i kolejnych wizyt.
10 największych atrakcji Wrocławia, to lista, którą opublikowałam rok temu. Przy pierwszej wizycie w mieście, będzie dobrym wyznacznikiem co zobaczyć i od czego zacząć. 
Lista nie straciła na aktualności, ba... doszły kolejne ciekawe miejsca, o których z pewnością napiszę wkrótce.
Kilka praktycznych uwag do listy:
- Panorama Racławicka przeżywa swój renesans, bilety trzeba rezerwować przez internet z dużym wyprzedzeniem.
- Zoo i Afrykarium ciągle jest na topie, bilety lepiej kupić przez internet, aby nie tracić czasu na stanie w kolejce.
Ostrów Tumski to miejsce spacerowe, nie znajdziecie tam ławek na ulicach czy kawiarni (są tylko dwie). 
Aby dać odpocząć zmęczonym nogom można wejść do niewielkiego Ogrodu Papieskiego albo do Katedry czy Ogrodu Botanicznego. W dwóch ostatnich miejscach ławeczek jest pod dostatkiem. Piszę o braku ławek, ponieważ niedawno, przypadkowo usłyszałam rozmowę dwóch Pań poszukujących ławeczki z widokiem na Archikatedrę.

Stare Miasto z Krasnoludkami.
Serce miasta bije w Rynku. Wielu uważa wrocławski Rynek za najładniejszy w Polsce. Albo za drugi najładniejszy, po krakowskim. 
Pamiętajcie, że Rynek to nie tylko ten gwarny kwadrat wokół Ratusza. 
Rynek to również te wąskie, urokliwe uliczki wokół, zabudowane starymi kamienicami, pełne małych kafejek i restauracji o niepowtarzalnym klimacie.
Idąc szlakiem krasnoludków możecie zaliczyć np. Ratusz z Muzeum Sztuki Mieszczańskiej - stała wystawa "Galeria sławnych Wrocławian" bezpłatnie, Kościół polskokatolicki św. Marii Magdaleny czy knajpę "Przedwojenna". 
W kamienicy Małgosia, tej od Jasia i Małgosi znajduje się Informacja Krasnoludkowa. Można tam kupić mapę, na której zaznaczono lokalizację każdego krasnala i wyruszyć na zbieranie. 
Uwaga: krasnali nie zbieramy do torby tylko aparatem fotograficznym :) 
Szukanie krasnali jest fajną zabawą i dla dzieci, i dla dorosłych. A jeszcze zabawniej jest odgadywać imiona i profesje skrzatów. 
Wiecie jak nazywają się i czym zajmują skrzaty stacjonujące przy wspomnianej wyżej "Przedwojennej"?

Inne ciekawe miejsca w Rynku i okolicy: niedawno otwarte Muzeum Pana Tadeusza; Aula Leopoldina w budynku Uniwersytetu Wrocławskiego; Kościół Imienia Jezus; kaplica Hochbergów w grekokatolickim kościele św. Wincentego, która dopiero 3 lata temu została udostępniona po przeprowadzeniu bardzo kosztownej i czasochłonnej renowacji po zniszczeniach wojennych; Pałac Królewski, w którym znajduje się Muzeum Historyczne Wrocławia i stała, bardzo ciekawa wystawa "1000 lat Wrocławia" bezpłatnie; Galeria Jatki.Ostrów Tumski to miejsce, gdzie wszystko się zaczęło. Tu powstał Wrocław, na ostrowie, czyli na wyspie. Średniowieczne osady były często zakładane w miejscach, których naturalne ukształtowanie terenu pełniło funkcje obronne. Przymiotnik "tumski" pochodzi od słowa tum - dom kościelny, katedra. W średniowiecznych osadach życie skupiało się wokół kościoła w dosłownym tego słowa znaczeniu. Swoje ostrowy tumskie mają Głogów i Poznań. I zauważcie, że na tych ostrowach zwykle jest kilka kościołów. 
Zagadka: ile kościołów jest na wrocławskim Ostrowie Tumskim? Gdy będziecie je liczyć, nie zapomnijcie o Archikatedrze  św. Jana Chrzciciela. Na jednej z wież utworzono taras widokowy, z którego moim zdaniem jest najładniejszy widok na miasto.
Turystów z północnej Polski może zainteresować duży pomnik na Placu Kościelnym. To figura św.Jana Nepomucena, bardzo popularnego na Śląsku i w Czechach a prawie zupełnie nieznanego w północnej Polsce. 
Najczęściej fotografowanym miejscem na Ostrowie jest Most Tumski, zwany Mostem Zakochanych. Tutaj krótka historia tego mostu.
Oprócz kościołów znajdziecie tu również miejsce opisywane jako "oaza piękna i spokoju w centrum dużego miasta". Mowa o Ogrodzie botanicznym, idealnym na odpoczynek od upałów i zwiedzania zabytków.
Na  dobrą sprawę Rynek i Ostrów można spokojnie zwiedzać 2-3 dni, uwzględniając również te wszystkie kuszące ciekawymi nazwami restauracje, kawiarnie i paby. :-)


Wrocław z lotu ptaka.
Punkty widokowe w Rynku znajdziecie na Mostku Pokutnic w Kościele św. Marii Magdaleny, na wieży Bazyliki św. Elżbiety, na Wieży Matematycznej Uniwersytetu oraz na wieży Archikatedry św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim. 
I oczywiście w Sky Towerze ale to inny rejon miasta. Z przystanku przy Galerii Dominikańskiej bierzecie tramwaj w kierunku osiedla Krzyki lub Klecina - linie nr 2 i 17, wysiadacie na przystanku "Wielka". Info gdzie kupić bilety, jak zwiedzać znajdziecie w mojej relacji o tutaj.

Zoo - Afrykarium Hala Stulecia z Pawilonem Czterech Kopuł, Iglicą, Fontanną mutlimedialną i, Pergolą, Park Szczytnicki, Ogród Japoński - te miejsca znajdują się w tym samym rejonie miasta, w Śródmieściu. Za daleko, aby iść na pieszo z Rynku. Dojedziecie tam spod Galerii Dominikańskim tramwajem w kierunku osiedla Biskupin - linie nr 2, 4,10. 
Trzeba przeznaczyć cały dzień na zwiedzanie tych miejsca. W tym rejonie brak jest typowych restauracji czy barów. Natomiast przy Halą Stulecia znajdziecie spory wybór fast-foodów z food-tracków. W Afrykarium działa bistro Laguna a w sezonie na terenie Zoo znajdziecie sporo punktów z lodami i fast foodami. Z toalet też lepiej korzystać na terenie Zoo. Toaleta jest w Hali Stulecia od strony Fontanny ale zdarzyło mi się dwa razy, że była nieczynna. Innych WC nie kojarzę.

Promenada Staromiejska.
To typowy deptak z ławeczkami, zacienionymi alejami, ukwieconymi skwerami i pomnikami. Promenada zaczyna się od Wzgórza Partyzantów i ciągnie się wzdłuż fosy do Placu Jana Pawła II. Na trasie mamy Ogród Staromiejski z Teatrem Lalek, Pomnik Bolesława Chrobrego przy galerii Renoma, Kościół Bożego Ciała, Pałac Królewski, Plac Wolności z Narodowym Forum Muzyki, neogotycki budynek Nowej Giełdy przy ul. Krupniczej, Dworzec Świebodzki z największą w Polsce makietą kolejową. Oczywiście na trasie należy mieć oczy szeroko otwarte bo krasnale czają się w zaskakujących miejscach. Średni czas przejścia to około godzina krokiem spacerowym bez zwiedzania obiektów na trasie.

Bulwary Nadodrzańskie,
to kolejne ciekawe miejsce do spacerów i podziwiania miasta. Spacer zaczynamy od wysp na Odrze: Słodowa, Bielarska, Piaskowa, Nabrzeże Kardynalskie, Bulwar Dunikowskiego, Bastion Ceglarski. Na Wyspie Słodowej w letnie weekendy organizowane są festyny a wieczorem działa kino plenerowe. Wyspa Bielarska to plac zabaw dla dzieci mniejszych i większych a także siłownia pod chmurką.
Na Nabrzeżu Kardynalskim możecie się dać zaciągnąć na rejs po Odrze. Statki pływają nawet do Zoo.
Z Bulwaru Dunikowskiego mamy piękny widok na znajdujący się po drugiej stronie Odry Ostrów Tumski. Spacerując wzdłuż rzeki dochodzimy do Mostu Pokoju i Muzeum Narodowego. Dla wytrwałych: idziemy dalej, mijamy Most Grunwaldzki i tu, na Nabrzeżu Wyspiańskiego łapiemy Polinkę - kolejkę linową i przeprawiamy się przez Odrę.Od mostu do mostu.
Wrocław to miasto mostów. Wszystkich przejść, kładek, mostów, mostków i mosteczków jest ponad 300. Można wyznaczyć sobie trasę i zbierać mosty jak krasnoludki. Nawet nie próbujcie, do torby na pewno żaden się nie zmieści :-)Murale.
Pewnie niewielu z Was wie, że Wrocław słynie z murali. Odkrywanie miasta muralowym szlakiem, może być świetną przygodą.

Rowerem.
Ścieżki rowerowe są wszędzie a rower stał się alternatywą dla auta w zatłoczonym, zakorkowanym mieście jakim jest Wrocław. Wypożyczalni rowerów jest mnóstwo. 
Dlaczego więc nie zwiedzać miasta na rowerze?

I na tym kończymy Wrocławski poradnik wakacyjny. Przypomnę, że poprzednie części dotyczyły spania i jedzenia oraz komunikacji miejskiej. 

Teraz pozostało Wam tylko zawitać do stolicy Dolnego Śląska.
Życzę udanego pobytu i wielu wrażeń podczas zwiedzania.
Dajcie znać, czy poradnik przydał się.


Pozdrawiamy
Marzena i Amelia

Komentarze

 1. Cześć! :)
  Całkowicie genialny blog. Chyba zacznę wpadać tutaj częściej!

  Zapraszam również na mojego niedawno założonego bloga podróżniczego.
  www.vagary-me.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, cieszę się, że Ci się spodobał. Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Polskie miasta są piękne. Wrocław ponoć jest jednym z najpiękniejszych. Ale jakoś zawsze ostatecznie zamiast miast wybieram miejsca, gdzie mogę wypocząć na łonie natury.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wroclaw jest przepieknym miastem. Ciesze sie, ze bede go teraz czesciej odwiedzac :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz