Wrocławski poradnik wakacyjny - komunikacja


I mamy upragnione wakacje! 
Pewnie wielu z Was, zachęconych oczywiście moimi wpisami;-) zechce przyjechać do Wrocławia chociaż na kilka dni. 
Aby oszczędzić Wam błądzenia po mieście jak w angielskiej mgle, przygotowałam kilka poradników, które mam nadzieje pomogą w odkrywaniu miasta i jego atrakcji. 
Na pierwszy ogień idzie komunikacja.

Czym dojechać do Wrocławia?
Zdjęcie Maciej Lulko - http://s746.photobucket.com/albums/xx107/lulek89/Wroclaw%20-%20Nowy%20terminal/?start=all, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18667712
Samolotem.
Do Wrocławia można przyjechać samochodem, pociągiem, autobusem albo przylecieć samolotem. 
Wrocławski Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika - i nie pytajcie, co Kopernik ma wspólnego z Wrocławiem - jest niewielki i bardzo przyjazny w obsłudze. W plebiscycie magazynu Business Traveller 2014 na najlepsze lotnisko, otrzymał pierwsze miejsce wśród lotnisk regionalnych oraz drugie, po Warszawie, wśród wszystkich polskich lotnisk. Wrocławskie lotnisko może pochwalić się bardzo dobrze rozbudowaną ofertą lotów oraz sprawną obsługą pasażerów, ze szczególnym naciskiem klasy VIP.
Port lotniczy znajduje się w południowo-zachodniej części miasta w dzielnicy Strachowice. Odległość od centrum wynosi około 10 km. Na lotnisko można dojechać autobusem miejskim nr 106, kursuje co około 20 min na trasie ul. Dworcowa (Dworzec PKP) - Port Lotniczy. Przejazd zajmuje około pół godziny w zależności od natężenia ruchu. Inna opcja dojazdu z/na lotnisko to taksówka. Za kurs do centrum zapłacicie około 50 zł.


PolskiBus.com
 Zdjęcie by Ziggi 2011 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23141935
Autobusem
Jeśli macie zamiar przyjechać do Wrocławia autobusem, to musicie wiedzieć, że obecnie nie ma tutaj Dworca PKS.  Ta gigantyczna budowa widoczna obok dworcowa kolejowego to właśnie budujący się dworzec autobusowy wraz z galerią handlową. Docelowo oba dworce mają być połączone. Obsługa pasażerów autobusów odbywa się na Dworcu Tymczasowym za budynkiem dyrekcji PKP między ul. Suchą, Joannitów a Dyrekcyjną. Dojście jest dobrze oznakowane. 
PS
Dworzec Autobusowy już jest! Oddano go do użytkowania w listopadzie 2017r. Znajdziecie go w galerii Wroclavia na poziomie - 1.Pociągiem
Najbardziej polecanym przeze mnie środkiem transportu jest pociąg. Trzeba przyznać, że jakość usług świadczonych przez PKP systematycznie wzrasta. Mamy do dyspozycji wagony z przedziałami z ilością miejsc dla 6 osób w jednym przedziale w 2 klasie oraz wagony bezprzedziałowe z rzędami foteli jak w samolocie. W większości przypadków dalekobieżne składy są klimatyzowane i klimatyzacja nawet działa. W wagonach z przedziałami można ją regulować. Pociągi wyposażone są też w system nagłośnienia. Jeśli obsługa pociągu jest solidna, jesteśmy informowani do jakiej stacji pociąg się zbliża, o ewentualnych opóźnieniach i przestojach. Większość pociągów posiada również gniazdka elektryczne przy miejscach siedzących. Obsługa wagonu barowego z wózkiem wyposażonym w napoje i gotowe przekąski przynajmniej 2 razy podczas podróży będzie proponować Wam kawę, herbatę, wodę. Toalety w pociągu jakie są, każdy wie. Obiektywnie stwierdzam, że jest lepiej. Nawet w pociągu relacji Przemyśl - Szczecin pod koniec trasy też można jeszcze skorzystać.Samochodem
Gdybyście jednak uparli się i chcieli przyjechać do Wrocławia samochodem, przygotujcie się na stanie w korkach począwszy od tras wjazdowy/wylotowych a skończywszy na poruszaniu się po mieście. Wrocław jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast w Polsce. Trudno dokładnie określić tzw. godziny szczytu. Natężenie ruchu jest bardzo duże przez cały dzień a między godz. 15 a 19 miasto w wielu rejonach "stoi". Każda kolizja, czy to samochodu, czy tramwaju powoduje ogromne zatory i trzeba dobrze się orientować w mieście, aby wydostać się z takiego "kotła". Kolejna bolączka to brak miejsc parkingowych. Osiedlowe uliczki są zastawione do granic możliwości. W centrum na wolne miejsce mogą liczyć tylko urodzeni w czepku. Tak więc, jeśli już dojedziecie do Wrocławia i jakimś cudem znajdziecie miejsce parkingowe, to zostawcie tam auto aż do dnia wyjazdu.

Jak poruszać się po Wrocławiu, czyli komunikacja miejska w pigułceTramwaje
Po Wrocławiu najlepiej poruszać się tramwajem lub autobusem. Tramwaje i autobusy należą do MPK, na wszystkich  liniach obowiązują te same bilety.
Jeśli przyjechaliście do Wrocławia turystycznie, proponuje skupić się na tramwajach. Linie tramwajowe obsługują najważniejsze rejony miasta, rozkłady jazdy są czytelne a punktualność całkiem dobra. Przystanki są wyposażone w elektroniczne tablice świetlne - wyświetlacze, na których podawana jest nazwa przystanku, aktualna godzina i jaki tramwaj/autobus w najbliższym czasie przyjedzie na przystanek. Część przystanków jest podwójna i służy zarówno tramwajom jak i autobusom. Linie tramwajowe mają numery 2 cyfrowe lub literowe, linie autobusowe - 3 cyfrowe. 
U dołu tablicy wyświetlane są komunikaty o zmianach na liniach, utrudnieniach w ruchu, objazdach spowodowanych np. wypadkiem/wykolejeniem, o uruchomieniu komunikacji zastępczej, braku zasilania itp czasochłonnych awariach. Ale zdarzają się komunikacyjne sytuacje, które w początkach zamieszkiwania we Wrocławiu dosyć mocno mnie stresowały.
"Tramwaj-widmo" pojawia się zawsze, gdy bardzo się spieszę. Zgodnie z wyświetlaczem ma nadjechać za 3 min. Nie przyjeżdża nawet po 10 minutach a informacja znika w odpowiednim czasie, tak jakby tramwaj przyjechał zgodnie z rozkładem.
"Zatrzymaj czas" zdarza się wtedy, gdy tramwaj zgodnie z wyświetlaczem ma nadjechać za 1 minutę a po 10 minutach czas oczekiwania ciągle wynosi 1 minuta.
"Awaria" ma miejsce wtedy, gdy grzecznie podziękowałam komuś za podwiezienie, bo przecież tramwajem o tej porze będzie szybciej. Tramwaj zatrzymuje się między przystankami a motorniczy otwiera wszystkie drzwi. Dla większości jest to znak, że dalej nie pojedziemy. Ludzie wyskakują jakby zaraz miał wybuchnąć pożar i gnają do pierwszego skrzyżowania, żeby złapać inny tramwaj. 
Po mieście jeździ kilka modeli tramwajów o różnym standardzie. Te nowoczesne są klimatyzowane, jazda nimi jest komfortowa. Wszystkie tramwaje mają zamontowany głosowy system informujący o nazwie przystanku, do którego się zbliżamy oraz jaki będzie następny.
Aha... i pamiętajcie, żeby wejść do tramwaju, trzeba nacisnąć okrągły przycisk przy drzwiach. Przycisk do wyjścia znajduje się w poręczy przy drzwiach albo na drzwiach:-) 
Bilety
Bilety można próbować kupić w kiosku ale najlepszym rozwiązaniem jest automat biletowych w tramwaju. Kupicie w nim bilety jednorazowe i czasowe 15 i 30 minutowe. Pozostałe bilety czasowe (jednorazowe też) trzeba kupić w stacjonarnych biletomatach, które znajdują się na najbardziej uczęszczanych przystankach, np. przy Dworcu PKP, Arkadach, Galerii Dominikańskiej, na Placu Grunwaldzkim, przy Hali Stulecia. Biletomaty teoretycznie przyjmują gotówkę ale najlepiej zapłacić kartą. Płatność jest traktowana jak transakcja przez internet, powinniście mieć aktywowaną taką opcję na waszej karcie. "Mennica Polska" taki opis transakcji ujrzycie na koncie bankowym przy zapłacie za bilety.
W styczniu 2018 wprowadzono nowy system zakupu i kasowania biletu. Aby zakupić bilet w tramwaju trzeba posiadać kartę płatniczą. Bilet NIE DRUKUJE SIĘ tylko koduje na naszej karcie bankomatowej, którą należy okazać kontrolerowi podczas kontroli. 
Bilet jednorazowy normalny od stycznia 2018r. kosztuje 3,40 zł, ulgowy 1,70 zł. Na jednej trasie możecie jechać nawet przez 1 h 15 minut od pętli do pętli, np. linią 20 z Oporowa do Leśnicy, oglądając połowę miasta. 
Fajną sprawą są bilety czasowe począwszy od 30 minutowego aż do 168 godzinnego (7 dób). Bilet czasowy kasuje się tylko raz i od tego momentu biegnie okres jego ważności. Obowiązuje na wszystkich liniach. Możemy więc dowolnie przesiadać się z linii na linię, z autobusu do tramwaju. Tutaj wszystkie rodzaje i ceny biletów czasowych. Warto dokładnie zaplanować trasę zwiedzania pod kątem biletów. Jeśli nasza baza wypadowa znajduje się w okolicach centrum a zamierzamy zobaczyć Zoo, Sky Tower'a i Kolejkowo w jednym dniu, to bilet czasowy z pewnością bardziej się opłaci.
Rozkład jazdy
W okresie wakacyjnym, tak jak większość "drogowych" firm, MPK naprawia tory, wymienia trakcje, przebudowywuje skrzyżowania. Skutkuje to dużymi zmianami w rozkładach jazdy praktycznie w całym mieście. Miasto dynamicznie rozwija się, powstają nowe połączenia, stare są modyfikowane lub zmieniane. Jeśli przyjeżdżacie do Wrocławia okazjonalnie i zapamiętaliście jakąś trasę czy linie, warto sprawdzić przed ponownym przyjazdem, czy dalej funkcjonuje tak, jak kiedyś. Na stronie MPK znajdziecie aktualności, rozkłady jazdy a także... gdzie spotkacie kontrolera. 
Jak dojadę
Przydatną rzeczą w poruszaniu się komunikacją miejską jest aplikacja Jak dojade, również w wersji mobilnej. Wystarczy wpisać nazwę przystanku, z którego chcemy jechać i miejsce docelowe, albo zaznaczyć oba miejsca na mapie, a aplikacja wyszuka nam optymalne połączenie. 
Mapa 
Zwykła papierowa mapa uważana za przeżytek, może być nieoceniona w wielu przypadkach. Obejrzyjcie ją, popatrzcie jaki jest układ ulic w mieście, jak się nazywają dzielnice i ulice. Pod względem urbanistycznym Wrocław jest dość specyficznym miastem. 
Gdzie kupić mapę? W księgarni na Placu Legionów albo w Empiku w Renomie.

Gratulacje dla tych, którzy dotrwali do końca tekstu :-) 

Mam nadzieję, że ten wpis będzie pomocny gdy zawitacie do stolicy Dolnego Śląska.


Pozdrawiam!

Komentarze

 1. Mam wrażenie, że nawet w punktach informacyjnych tak rzeczowo nie wyjaśniono by co i jak. Super. Ja wprawdzie znam Wrocław w miarę dobrze to chętnie przeczytałam, kilka informacji przyda mi się. Pozdrawiam i życzę dużo wrażeń wakacyjnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje, pozdrawiam i czekam na relacje z Twoich wakacyjnych tras:-)

   Usuń
 2. Marzeno, jak napisała Aleksandra powyżej, jesteś lepsza niż centrum informacji turystycznej. :). Miałaś świetny pomysł, aby napisać tak przydatny post.
  Potwierdzam, że wrocławskie lotnisko jest niewielkie (co tylko dodaje mu uroku) i bardzo przyjazne dla pasażera.
  Och, i jakie macie tanie bilety! U nas bilet jednorazowy kosztuje 4,40 zł. Jest ważny w pierwszej strefie, przez 75 minut od momentu pierwszego skasowania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że znalazłaś tu jakieś przydatne informacje:-)Jeśli chodzi o bilety, to uważam, że Wrocław rzeczywiście nieźle ma to rozwiązane. Spotkałam się już z biletami czasowymi i strefowymi w innych miastach. Było to dosyć uciążliwe przy braku znajomości miasta.

   Usuń
  2. Ze strefami w Warszawie nie jest tak źle. Komunikacja podzielona jest na dwie strefy. Strefa 1 obejmuje całe miasto, natomiast strefa 2, to tereny podmiejskie, tam, gdzie dociera komunikacja ZTM. Generalnie, jak ktoś nie wybiera się poza Warszawę, to bilety 2-giej strefy go nie dotyczą.
   Ceny biletów, to już inna bajka.

   Usuń
 3. Mialam okazje odwiedzic na chwile Wroclaw, ale moim glownym srodkiem transportu byl samochod :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz