Witajcie z Europejskiej Stolicy Kultury

Oficjalne logo ESK Wrocław 2016 stworzone przez Jerzego Osiennika

W ubiegły weekend Wrocław rozpoczął obchody "największego wydarzenia w powojennej historii miasta", wynikające z przyznania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
                                                      Europejska Stolica Kultury - trochę historii
Z inicjatywą wyboru Europejskich Miast Kultury wystąpiła w 1985r. na Radzie Unii Europejskiej Melina Mercouri, piosenkarka, aktorka, ówczesna minister kultury Grecji. Celem projektu było zwiększenie integracji Europejczyków przez kulturę. Wybrane miasto przez 12 miesięcy miało prezentować swoje dziedzictwo historyczne poprzez specjalnie zorganizowane festiwale, koncerty, wystawy i inne wydarzenia kulturalne, reklamując w ten sposób własne miasto, region i cały kraj.
Pierwszym miastem kultury zostały Ateny. W 1999r. zmieniono nazwę z Europejskie Miasto Kultury na Europejska Stolica Kultury a od 2005r. obowiązuje nowa procedura wyboru miast kandydujących. Miasta ubiegające się o ten tytuł muszą spełniać wysokie wymogi dotyczące jakości artystycznej i kulturowej w wymiarze 2 kryteriów: "Wymiar europejski" i "Miasto i obywatele". Jeśli warunki te zostały spełnione, kandydujące miasto otrzymuje nagrodę im. Meliny Mercouri w wysokości 1,5 mln euro.
Pierwszym polskim miastem, które piastowało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury był Kraków w 2000r. Unia Europejska potraktowała rok 2000 wyjątkowo. Podkreślając wkład europejskich miast w dziedzictwo i osiągnięcia kultury europejskiej i światowej, wybrano aż 9 miast do tytuły Europejskiej Stolicy Kultury, w tym 2 miasta z państw kandydujących - Kraków i Pragę (Polska wstąpiła do UE 01.05.2004r).
       Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016

Konkurs na ESK 2016 został ogłoszony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego w 2009r. Każde polskie miasto miało równe szanse. W konkursie wystartowały: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa i Wrocław. Kilkuetapowy konkurs rozstrzygnięto w 2011. 
Zwyciężył Wrocław i hiszpańskie San Sebastian.
Tak więc, rok 2016 zapowiada się bardzo kulturalnie we Wrocławiu. Już w weekend otwarcia zaprezentowano ponad 100 wydarzeń! Kalendarz imprez jest tak bogaty, że po 15 minutach przeglądania miałam mętlik w głowie...
I wybrałam galerię sztuki. Naszą własną. 
Galeria Amelii
Wyroby z gliny.
Kubek do kawy dla Mamy

Kot i pies

Pingwiny i tukan

Uśmiechnięty miś
Wyroby z gumek.
                                                           Śnieżynka i pies
Rękoczyny Mamy
Wyroby włóczkowe

Rodzina Adamsów

                                          Podarunki na Dzień Babci i Prababci

Kultura niejedno imię ma...
Rękodzielnicze zmagania Mamy Amelki można wspierać uprzejmym słowem na robótkowym blogu.

Pozdrawiamy!


Komentarze

  1. Wesołe są te wyroby, wywołujące uśmiech na twarzy. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Waszych rękodzieł nie jest w stanie przebić ESK. Są piękne, ciepłe i rzeczywiście wywołują uśmiech na twarzy. Cudne:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Będzie się działo we Wrocławiu, oj będzie :). Prace dzieci i Twoje są urocze.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz