Kaplica Czaszek

Jedną z nazwijmy to ciekawostek Kudowy-Zdroju jest Kaplica Czaszek, znajdująca się w dzielnicy Czermna.

Z centrum Kudowy do Kaplicy jest około 1 kilometra jeśli pójdziecie po strzałkach.  My poszłyśmy po "innych" strzałkach, co zaowocowało niewielkim nadłożeniem drogi i komentarzem Amelii "A mówiłaś, że to blisko".
Kaplica wraz z kościołem św. Bartłomieja i osobnym budynkiem dzwonnicy znajdują się na miejscowym cmentarzu. Znajdziecie tam sporo ciekawych starych nagrobków niemieckich, czeskich i polskich. 
Dla upamiętnienia trzech narodów: Niemców, Czechów i Polaków tworzących przez wieki oblicze Kotliny Kłodzkiej, w Czermnej postawiono Pomnik Trzech Kultur

Foto: www.zwinka.pl

Na trzech tablicach, w trzech językach umieszczono napis: 
„Czechom, Polakom, Niemcom, którzy przyczynili się do rozwoju materialnego i kulturowego Czermnej od jej początków w 1354 roku. Wdzięczni mieszkańcy Czermnej w 1999 roku".
Pomysł na utworzenie Kaplicy narodził się w 1776r. Ówczesny proboszcz parafii, Czech, Wacław Tomaszek zauważył, że ze skarpy przy dzwonnicy wystają ludzkie szczątki wygrzebane przez psy. Gdy zaczęto je wydobywać, okazało się, że kości jest znacznie więcej. Proboszcz polecił oczyścić je, wybielić i gromadzić w kaplicy. Był to początek ossuarium - czyli kostnicy albo kaplicy cmentarnej. Ossuaria budowano, aby pochować większą ilość zmarłych, często bezimiennych, w miejscach dużych bitew czy po epidemiach chorób.
Ziemia Kłodzka obfitowała w takie wydarzenia. Wojna trzydziestoletnia (1618-1648), I wojna śląska (1740-1742), wojna siedmioletnia (1756-1763), epidemie cholery, spowodowały wymarcie 80% ludności tego regionu.
Kaplicę wybudowano w 1776. Kości były zbierane przez blisko 20 lat w rejonie Kudowy, Polanicy i Duszników. Po zaimpregnowaniu wykładano nimi ściany i sufit kaplicy. Prace ukończono w 1804r. Powstał imponujący grobowiec o wnętrzu ciasno wyłożonym około 3 tysiącami ludzkich kości i czaszek. Kolejne 20 tysięcy ułożono pod podłogą krypty. Przez ponad 200 lat objętość tego podziemnego "zbioru" zmniejszyła się o 2 metry zgodnie z biblijnym zapisem "Prochem jesteś i w proch się obrócisz"...
Ksiądz Tomaszek poświęcił całe życie na ekshumacje bezimiennych, zbiorowych mogił i przenoszenie szczątek w godne miejsce. Zmarł w 1804r. Jego życzeniem było, aby również i jego kości w 20 lat po śmierci, znalazły się w Kaplicy.
                         
Tego typu miejsc, zarówno w Polsce jak i na świecie jest wiele. 
Tutaj lista obiektów, które można zwiedzać. 
Kaplica w Czermnej jest jednym z większych ossuariów pod względem ilości zgromadzonych kości. 
Nie jest muzeum, jak niektórzy sądzą, czy kolejną atrakcją turystyczną. 
To miejsce kultu religijnego, grobowiec dla tych wszystkich nieszczęśników, którzy zginęli w wyniku wojen czy chorób a ich ciała były pośpiesznie chowane w polu. 
Raz w roku, w sierpniu, odbywa się tu nocna msza w intencji tych, których szczątki tu zgromadzono.
Kaplicę można zwiedzać. Wstęp kosztuje 5 zł.


Pozdrawiam!

Komentarze

 1. Byłam w tym miejscu kilka lat temu. Przerażające, ale ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To tak blisko, a jeszcze tam nie byłem. :( Muszę kiedyś nadrobić zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja bylam w Czechach w Kutnej Horze. Bardzo ciekawe miejsce

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam i wrażenie było niesamowite. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz