Marilyn z Wrocławia

"Dzień dobry Marilyn. Ikony Hollywood w obiektywie Miltona H. Green'a" - to tytuł wystawy jaką można oglądać od 4 lipca do 15 sierpnia 2015r. we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia we Wrocławiu. Wstęp wolny.
Kolekcję ponad 3 tysięcy zdjęć autorstwa Miltona Greena zakupiło Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Stulecia dla miasta Wrocławia za kwotę 6,4 mln zł! 
Aby pokazać całość kolekcji, organizatorzy zdecydowali się podzielić ją na części.
Aktualnie zaprezentowano 143 zdjęcia, przedstawiające głównie Marilyn Monroe, w tym niepublikowane nigdy dotąd fotografie tej aktorki. Można też zobaczyć pojedyncze zdjęcia innych gwiazd Hollywood lat 50-60 ubiegłego stulecia takich jak m.in. Marlena Dietrich, Grace Kelly, Frank Sinatra, Gregory Peck, Elizabeth Taylor.
Wystawę urozmaicono elementami scenografii filmowej z lat 60. XX wieku - kamery, światła, różowego Cadillaca z 1957r. czy legendarnego Harleya Davidsona.
Wystawa cieszy się ogromną popularnością. Odwiedziło ją ponad 18 tysięcy osób. Jedni przychodzą zobaczyć boską Marilyn, inni - na co miasto wydało tyle publicznych pieniędzy.
Mimo kontrowersji, warto się tam wybrać. Zdjęcia są fantastyczne a wystawa przemyślana. Niestety miejsce, w którym odbywa się prezentacja, kompletnie nie nadaje się do takich pokazów. Światło dzienne wpadające do wewnątrz przez oszklone ściany pawilonu wystawienniczego oraz wewnętrzne sztuczne oświetlenie, obijają się od szyb, za którymi umieszczono fotografie. Mocno psuje to efekt i jest dosyć irytujące. Odnosi się wrażenie, że zakup kolekcji był "spontaniczny" bo organizatorzy nie dysponują ani odpowiednim miejscem wystawowym, ani oświetleniem. 
Tutaj przeczytacie jakie plany mają władze miasta odnośnie całej kolekcji.
Jutro, 5 sierpnia mija 53 rocznica śmierci Marilyn Monroe. Czy Hollywood sprzedałby Marilyn gdyby żyła...?

Komentarze

 1. Widzę, że we Wrocławiu nic przed Tobą się nie ukryje :). Chciałbym wiedzieć tyle o tym, co dzieje się w Opolu... Informacja jak najbardziej przydatna, gdyż niebawem szykuję mały wypad do Wrocławia, i to akurat w rejon Hali Stulecia, więc wystawę będę mógł dopisać do programu :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdradzę Ci, że informację czerpie z tego miejsca http://www.wroclaw.pl/wroclaw-na-weekend :-) Potem trzeba tylko dokonać selekcji. Imprez i wydarzeń, zwłaszcza podczas wakacji jest tyle, że często trudno się zdecydować gdzie pójść.. bo i czas, i finanse mają swój kres :-))

   Usuń
  2. Takiej strony potrzebowałoby Opole :). Była co prawda kiedyś - funkcjonowała w ramach Nowej Trybuny Opolskiej, ale po przejęciu przez innego administratora znaleźć tam można tylko informacje o imprezach klubowych i seansach kinowych... :(

   Usuń

Prześlij komentarz