Jezioro Miedwie

Jezioro Miedwie jest położone w województwie zachodniopomorskim w południowo-zachodniej części Pobrzeża Szczecińskiego na Równinie Pyrzyckiej. Jezioro ma kształt podłużnej rynny rozciągającej się z północy na południe, od Stargardu po Pyrzyce. Najszybciej nad Miedwie można dojechać drogą krajową nr 10 prowadzącą ze Stargardu do Szczecina. Ze Szczecina jest tu około 30 km, ze Stargardu około 10 km. Do Zieleniewa i Morzyczyna, najpopularniejszych miejscowości położonych na północnym brzegu jeziora przy krajowej 10-siątce, dojeżdża również stargardzka komunikacja miejska. Obie te miejscowości posiadają w pełni wyposażoną bazę turystyczną a istniejące tu hotele, pensjonaty czy restauracje w większości funkcjonują cały rok.
Powierzchnia jeziora wynosi 35,27 ha co stawia je na piątym miejscu w rankingu największych polskich jezior. Miedwie to największa kryptodepresja w Polsce - położone na wysokości 14 metrów nad poziomem morza, osiąga głębokość 43,8 metrów - 29,8 metrów znajduje się więc poniżej poziomu morza. Linia brzegowa ma długość około 40 kilometrów i jest słabo zalesiona, miejscami dosyć stroma i lekko bagnista. Nad brzegami jeziora położonych jest wiele małych miejscowości, przebiegają szlaki rowerowe a co roku jest organizowany maraton rowerowy MTB wokół jeziora.
Zieleniewo i Morzyczyn praktycznie stanowią jedną całość. W Zieleniewie znajduje się główne wejście na teren kąpieliska, wjazd na parking strzeżony, na teren sezonowych ośrodków wypoczynkowych oraz na promenadą ciągnącą się wzdłuż brzegu jeziora.
Miejsce na kąpielisko zostało nieprzypadkowo wybrane - woda w tym miejscu jest płytka, dno obniża się dopiero wiele metrów od brzegu. Tę płyciznę jezioro zawdzięcza Cystersom z pobliskiego Kołbacza, którzy w XIII wieku tworząc system tam na rzece Płoni przepływającej przez Miedwie, podnieśli sztucznie poziom wody w jeziorze o 2 metry. Wody jeziora rozlały się szeroko po okolicznych terenach tworząc rozległe płycizny, na których mnisi zakładali ogromne poldery z hodowlami ryb.
Największym atutem tego miejsca jest 2 kilometrowa promenada - deptak przypominający trochę "aleję gwiazd" z tą różnicą, że na chodniku zamiast odbitych dłoni utworzono ścieżkę edukacyjną, przedstawiająca m.in. gatunki ryb żyjące w jeziorze. 
Miedwie to prawdziwy raj dla wędkarzy. Występują tu takie ryby jak: sieje, sielawy, szczupaki, okonie, węgorze, jazie, leszcze, trafiają się nawet sandacze. Jezioro słynie z miedwiańskiej siei. Zezwolenie na łowienie można nabyć w bazie wędkarskiej na Wierzchlądzie albo w sklepach wędkarskich w Stargardzie i Szczecinie.
Na promenadzie znajduje się 9 pomostów, w tym jedno 150 metrowe molo, punkty widokowe, ławki, skatepark, aleje spacerowe, stoły do ping-ponga, plac zabaw dla dzieci, plac do piłki koszykowej oraz amfiteatr. Znajdziemy tu smażalnię ryb i punkty małej gastronomii. Cała promenada została przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Wieczorny spacer po romantycznie oświetlonej promenadzie i pomostach dostarcza niezapomnianych wrażeń.
Co roku w lipcu w amfiteatrze odbywają się wybory Miss Miedwia, które stargardzki OSiR organizuje już od 1991. Impreza cieszy się ogromną popularnością nie tylko z powodu ładnych dziewczyn w bikini biorących udział w konkursie ale również ze względu na znane z mediów osoby prowadzące imprezę. 
Nad jeziorem znajdują się 4 przystanie żeglarskie, port, wypożyczalnie sprzętu wodnego. Miedwie cieszy się również popularnością wśród płetwonurków. Stargardzki Klub Płetwonurków BARRAKUDA w pobliskim Wierzchlądzie organizuje obozy i szkolenia.
Miłośnicy historii i nierozwikłanych tajemnic II wojny światowej znajdą tu też coś dla siebie. Na lewym brzegu jeziora w rejonie miejscowości Bielkowo znajdują się pozostałości dawnej torpedowni Torpedowaffenplatz Madusee działającej do końca wojny na potrzeby Luftwaffe. W 1945r. Niemcy zatopili w jeziorze znaczą część sprzętu. Nurkowie ze Stargardu jeszcze wiele lat po wojnie znajdowali na dnie jeziora nawet całe torpedy. Na poziomie wody umieszczone są dwie wyrzutnie zamykane stalowymi drzwiami. Do jednej można wpłynąć. Nurkowie chętnie penetrują teren między drewnianymi palami pod torpedownią oraz zatopiony na głębokości 18 metrów wrak kutra torpedowego. Większość tego terenu jest niedostępna, należy do wojska i jest pilnie strzeżona. Po więcej informacji odsyłam tutaj.
Spacerując wzdłuż promenady stopniowo oddalamy się od gwarnego kąpieliska, punktów gastronomicznych, mijamy amfiteatr i place zabaw. Promenada została tak pomyślana, że w jednym miejscu znajdziemy i spokojne, intymne zakątki, i miejsca tętniące życiem.
Miedwie jest idealnym punktem na całoroczne, weekendowe wypady. W Morzyczynie znajdziemy przynajmniej 2 komfortowe hotele i kilka gospodarstw agroturystycznych działających cały rok. Polecam bardzo klimatyczną, przepięknie urządzoną restaurację Weranda, z której okien rozciąga się wspaniały widok na jezioro. Warte odwiedzenia przy okazji są okoliczne miejscowości jak Stargard czy Szczecin, o których pisałam już kilkakrotnie oraz Kołbacz z opactwem Cystersów. 
Aktualne informacje na temat kąpieliska, stanu wody, organizowanych imprez, ciekawych miejsc znajdziecie tutaj.


Pozdrawiam gorąco!

Komentarze

  1. Aż chce się w końcu ruszyć z domu. Takie widoki są bajeczne. Pływanie po jeziorze, spokojne pływanie to świetny relaks. Pamiętajcie, że tu kamizelki pneumatyczne są również bardzo ważne jeżeli chodzi o bezpieczne pływanie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz