Wrocław - turystyczne top 10 dla początkującychWrocław, stolica Dolnego Śląska, jest miastem gwałtownie zyskującym na popularności turystycznej zarówno wśród naszych rodaków jak i turystów zagranicznych. 

Co można zobaczyć w mieście w ciągu kilku dni? 
Możliwości spędzenia czasu jest wiele, począwszy od relaksującego siedzenia w kawiarniach i restauracjach na Rynku po zwiedzanie innych obiektów naturalnie klimatyzowanych typu kościoły. 
Moja lista to 10 łatwo dostępnych miejsc i atrakcji, cieszących się największą popularnością.

Turystyczny Wrocław to:

1. Zoo i Afrykarium
Wrocławski Ogród Zoologiczny jest największy i najstarszy w Polsce. Z okazji 150 urodzin ogrodu, otwarto nową atrakcję - Afrykarium - jedyny tego typu obiekt w Europie, skupiający w jednym miejscu faunę i florę Afryki. Pisałam już kilkakrotnie o obu tych miejscach: Historia ZooZoo na weekendMieszkańcy Zoo, AfrykariumManatyPingwiny.  
Na zwiedzanie Zoo i Afrykarium trzeba zarezerwować cały dzień. Bilety warto kupić przez internet by nie stać w długich kolejkach. 


2. Panorama Racławicka
Jedyne w Polsce i jedno z kilku zachowanych na świecie malowideł panoramowych. 
Moi rówieśnicy z pewnością pamiętają czasy, kiedy w szkołach w całej Polsce sprzedawano cegiełki na budowę panoramy a później te same szkoły organizowały wycieczki do Wrocławia "na Panoramę". 
Tutaj przeczytacie o historii i burzliwych losach obrazu.
Zwiedzanie odbywa się w grupach o określonych godzinach, bilety najlepiej kupić przez internet.

3. Sky Tower
Aktualnie najwyższy budynek w Polsce - wraz z anteną mierzy 238 metrów - o cały 1 metr przewyższa Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Na 49 piętrze, na wysokości 200 metrów znajduje się punkt widokowy.
Tutaj moja subiektywna relacja z 49 piętra polskiego skyscrapera.
Zwiedzanie odbywa się w niedużych grupach o określonych godzinach. Bilety najlepiej kupić przez internet z wyprzedzeniem. W sezonie może się zdarzyć, że w danym dniu wszystkie terminy wjazdów będą już niedostępne.
4. Hala Stulecia
Jest jednym z 14 polskich obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. I to jest wystarczający powód, aby Halę zobaczyć. A drugi powód to fontanna multimedialna na tyłach Hali, która gra, śpiewa i filmy pokazuje. Halę otacza kilkunastohektarowy Park Szczytnicki, pełen ciekawych miejsc i ustronnych zakątków.
Tutaj przeczytacie o powstaniu Hali i co można w niej obecnie zobaczyć.

5. Ogród Japoński
Założony w latach 1909-1913 z inicjatywy Fritza von Hochberg i zaprezentowany na Wystawie Stulecia w Breslau w 1913r. Obecny kształt Ogrodu zawdzięczamy pracy polskich i japońskich specjalistów, którzy nadali mu typowo japoński charakter. Więcej informacji tutajtutaj i tutaj.
Ogród Japoński znajduje się tuż przy Hali Stulecia i Parku Szczytnicki. Można spędzić tam cały dzień, szczególnie jak się weźmie kocyk :-)

6. Ostrów Tumski
Historyczne serce miasta pełne średniowiecznych legend i tajemniczych historii. Oświetlany przez latarnie gazowe, jedne z ostatnich w Polsce, zapalane o zmroku i gaszone o świcie przez Latarnika. Na tę magiczną wyspę prowadzi Most zakochanych, obwieszony setkami kłódek, zawieszonych tam przez pary ugodzone strzałą Amora. Ostrów Tumski to idealne miejsce na wieczorne romantyczne spacery. A z punktu widokowego na wieży Katedry św. Jana są najładniejsze widoki na miasto.
7. Ogród botaniczny
Znajduje się na Ostrowie Tumskim, tuż obok Katedry. Mimo położenia w centrum miasta, odnajdziemy tu ciszę, spokój i relaks w otoczeniu pięknej przyrody. Polecam na upalne dni - książka, butelka wody i zacieniona ławeczka :-)
Relacje z ogrodu tutajtutaj.

8. Rynek
Jest jednym z największych w Polsce a znajdujący się tam Ratusz to niezaprzeczalna wizytówka miasta. W przepięknie odrestaurowanych kamienicach znajdziecie restauracje, kawiarnie i kluby. Historia Jasia i Małgosi zaskoczy Was a widok z Mostka Pokutnic urzeknie. A Pod pręgierzem dowiecie się, dlaczego Wrocław jest miastem spotkań.

 9. Mosty
Wrocław ma najwięcej mostów w Polsce. Ile? Tego nie wie nikt. Kłopot polega na braku jasnej definicji, co jest mostem, a co nim nie jest. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie przejścia, kładki, mostki i mosty w mieście, doliczymy się ich ponad 300. Do najpiękniejszych należy między innymi Most Grunwaldzki z 1910r. (na zdjęciu) czy nowoczesny Most Rędziński.

10. Krasnoludki
Przed laty zawładnęły wrocławskim podziemnym światem, a kiedy "klimat się ocieplił" wyszły na powierzchnię i zaprzyjaźniły z mieszkańcami. Poszukiwanie krasnoludków to świetna przygoda połączona ze zwiedzaniem miasta, dla małych i dużych, miejscowych i turystów. Więcej informacji tutaj.

Zapraszamy do Wrocławia!

Komentarze

 1. Amelce dzięki za wszystkie sugestie!
  Odwiedzimy Wrocław ponownie w sierpniu by znaleźć kolejne krasnale
  czy też choć część mostów zobaczyć.
  I cały jeden dzień tym razem na ZOO i Afrykarium :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wrocław to bez wątpienia najpiękniejsze miasto Śląska, a kto wie czy nie Polski. :) Można by tam spędzić tydzień bez przerwy coś robiąc, a i tak okaże się, że nie zobaczyliśmy wszystkiego. Tym milej czyta się tak wspaniale ułożoną listę. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja we Wrocławiu zawsze byłam pod wrażeniem mostów :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Też wybieram się na majówkę do Wrocławia, a zapowiada się naprawdę długi weekend około tygodnia czasu :D Także będzie sporo czasu na zwiedzenie tego pięknego miasta i wszystkich jego atrakcji. Tutaj mamy wypisane elegancko jedne z najlepszych miejsc, które na początek warto zwiedzić, dzięki za tą listę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wrocław ma bardzo wiele do zaoferowania, jestem pewna, że majówka będzie bardzo udana :-)

   Usuń

Prześlij komentarz