Stuletni tort za 2 miliony marekHala Stulecia we Wrocławiu jest miejscem znanym głównie z różnego typu imprez kulturalno - sportowych, targów, wystaw i koncertów, które tam się odbywają. Jeśli słyszycie, że jakaś super gwiazda muzyki ma zagrać koncert we Wrocławiu, to na 99% będzie on w Hali. Widownia głównej sali może pomieścić do 10 tys. osób. Sale boczne są równie obszerne.
W jednym dniu może się odbywać kilka imprez, na przykład w weekend 7-8 marca mieliśmy targi nieruchomości oraz wystawę kotów. A tydzień wcześniej Międzynarodowe Targi Turystyki zawładnęły prawie całą Halą. Jednym z honorowych gości był Aleksander Doba - Podróżnik Roku 2014r. Oczywiście byłyśmy na obu tych imprezach - z targów turystyki przynosząc tony kolorowych folderów i katalogów a z wystawy kotów  - nieeee.. nie kota..  - kocią zabawkę typu "myszka" dla naszego psa, który natychmiast stanowczo się z nią rozprawił.Tutaj więcej zdjęć z kociej wystawy.Hala Stulecia (niem. Jahrhunderthalle) została wybudowana w 1913r. w 100 rocznicę bitwy pod Lipskiem, która była początkiem upadku imperium Napoleona Bonaparte. Budowla miała również obrazować dorobek gospodarczy Śląska na Wystawie Stulecia w Breslau (przedwojenna niemiecka nazwa Wrocławia) w 1913r. Jak na owe czasy Hala była obiektem wyjątkowym w skali światowej. Architekt Max Berg zastosował niespotykaną dotąd formę i rozwiązania architektoniczno-materiałowe. Główny budulec to żelbet, który do dziś poraża swoją prostotą i surowością. 100 lat temu Hala była również jednym z największych tego typu obiektów na świecie. Koszty budowy jak na tamte czasy też był astronomiczne i wyniosły prawie 2 mln marek niemieckich!W trakcie budowy, wybudowano obok Pawilon Czterech Kopuł, Pergolę oraz urządzono Ogród Japoński, który brał udział w Wystawie Stulecia w 1913r.
W 1948r. bezpośrednio przed Halą ustawiono ponad 100 metrową, 44 tonową Iglicę dla upamiętnienia wystawy Ziem Odzyskanych, którą odwiedziło ponad 2,5 miliona osób. W późniejszych latach Iglica została uszkodzona przez burzę a w latach 60. ubiegłego wieku podczas prac konserwacyjnych, ze względów bezpieczeństwa, skrócono ją do 86 metrów. 
W 1997r. obradował tu 46 Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny z udziałem papieża Jana Pawła II.
Przez 25 lat aż do 1995r. funkcjonowało największe w Polsce kino Gigant z 40 tysięczną widownią.

W 2006r. ze względu na walory historyczno-architektoniczne, Hala wraz z Pawilonem Czterech Kopuł, Pergolą oraz Iglicą została wpisana na listę obiektów Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. 
W Polsce mamy aż (albo tylko) 14 obiektów wpisanych na listę UNESCO - są to m.in. warszawska Starówka, krakowski Rynek z Kazimierzem, Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, Auschwitz-Birkenau czy Puszcza Białowieska.Halę Stulecia znajdziecie w Parku Szczytnickim, vis-a-vie Ogrodu Zoologicznego. Jej charakterystyczna kopuła jest dobrze widoczna i przypomina trochę piętrowy tort. Z tyłu budynku, otoczona 140-przęsłową pergolą, znajduje się ogromna, ok. 800 metrowa multimedialna fontanna. O każdej pełnej godzinie odbywają się 20 minutowe pokazy woda-światło-dźwięk, które zwłaszcza po zmroku gromadzą tłumy. Koniecznie trzeba to zobaczyć -  wrażenia niezapomniane. W sąsiedztwie znajduje się Ogród Japoński, o którym pisałam tutaj, miejsce także warte odwiedzenia.Park Szczytnicki zajmuje powierzchnię ok. 100 ha i jest jednym z najstarszych parków w Europie. Rejon stanowi ulubione miejsce rekreacyjne Wrocławian i turystów. Znajdziecie tam romantyczne alejki z ławeczkami, kanały wodne z mostkami, różnorodną roślinność i ptactwo a także drewniany kościółek ukryty pomiędzy drzewami.


Ogród zoologiczny i Park Szczytnicki to nasze sztandarowe miejsca na weekendowe dni o każdej porze roku.

Pozdrawiamy!

  

Komentarze

  1. Miałam przyjemność ją oglądać, ale tylko z zewnątrz. Pokaz fontann oglądałam w zeszłym roku, chociaż okropnie gryzły komary :(. Ogrodem Japońskim byłam zachwycona. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz