Wrocław na zimowy weekend

Dziś będę namawiać na weekendową wycieczkę do Wrocławia. Brak słońca i dwucyfrowej dodatniej temperatury w skali C nie oznacza, że trzeba siedzieć w domu przy kominku i raczyć się grzanym winem. Wystarczy tylko odpowiednio się ubrać i wziąć w termos to grzane wino:). Trasę zimowych wycieczek ustalam  inaczej, niż letnich. Wybieram obiekty zadaszone, do których można łatwo dojść czy dojechać. Na liście są więc muzea, wystawy i galerie, kościoły, kawiarnie i restauracje. Musi też być jakaś atrakcja dla mojej córki, chociaż ją zwykle interesuje wszystko. Trzeba tylko opowiadać w sposób, który przykuwa jej uwagę ale bez przeginania..

Plan wycieczki na zimowy weekend we Wrocławiu.
Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić jest Afrykarium-Oceanarium. Znajduje się  ono na terenie Wrocławskiego ZOO.  Z Dworca Głównego mamy tam bardzo dobry dojazd tramwajem. Bilet wstępu upoważnia do zwiedzania zarówno ogrodu zoologicznego jak i Afrykarium. Myślę, że większość zwierząt w ogrodzie o tej porze roku raczej nie doceni faktu, że opuściliśmy dla nich nasz fotel przed kominkiem.. Godzina czasu powinna wystarczyć, żeby „oblecieć” puste wybiegi i dotrzeć do Afrykarium. A tam, w ciepełku, można sobie spacerować kolejną godzinkę a nawet i dwie.
Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się jeden z najstarszych miejskich parków w Europie  - Park Szczytnicki wraz  Halą Stulecia. Budowla ta została wpisana na listę obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Halę oraz mieszczące się w niej Centrum Poznawcze można zwiedzać. Centrum Poznawcze to multimedialna wystawa o powstaniu Hali oraz przemianach architektonicznych jakie zachodziły we Wrocławiu na przestrzeni lat. Z tyłu za Halą znajduje się multimedialna fontanna – nieczynna w okresie zimowym. Letnie pokazy, zwłaszcza po zmroku skupiają setki widzów i naprawdę robią wrażenie.  
"Puść jeszcze raz" - tak skomentowała jeden z wieczornych pokazów moja córcia, stoją bez ruchu przez 20 minut z otwartą buzią.
  Dalej rozpościera się Park Szczytnicki wraz z Ogrodem Japońskim. Koniecznie trzeba tu wrócić, kiedy drzewa znów się zazielenią.
Kolejnym punktem naszej wycieczki będzie Panorama Racławicka. Z przystanku pod Halą Stulecia jedziemy tramwajem do Galerii Dominikańskiej a stamtąd to już tylko kilkadziesiąt metrów spacerkiem. W okresie zimowym Panorama jest czynna od wtorku do niedzieli do godz. 16. Wejścia na pokazy odbywają się co pół godziny. Zakupiony bilet upoważnia również do wejścia do Muzeum Narodowego przy ul. Powstańców Warszawy 5 i  Muzeum Etnograficznego przy ul. Traugutta 111/113. Bilety można wykorzystać do końca roku. Muzeum Narodowe jest otwarte do 18 w sobotę i do 17 w niedzielę; Muzeum Etnograficzne do 16. Z przystanku przy Galerii Dominikańskiej mamy do obu tych miejsc bezpośredni dojazd.
Późne popołudnie i wieczór proponuję przeznaczyć na zwiedzanie Starówki. Na Rynku aktualnie odbywa się jarmark świąteczny. Efektowne oświetlenie i dekoracje, zapach świerku, cynamonu, grzanego wina, pieczonych mięs, przyciąga tłumy. W tle słychać kolędy i dżingl bellsy..:) Aż się chce, żeby te Święta to JUŻ były..:). 
Będąc na Rynku, nie można ominąć Piwnicy Świdnickiej. Jest to najstarsza restauracja w Europie, założona w 1273r. Znajduje się w podziemiach Ratusza i ma powierzchnię 1.700 m2 - w tym 900 m2 to 9 sal konsumpcyjnych wraz z holem.
Każda sala jest urządzona w niepowtarzalnym stylu, nawiązującym do jej nazwy. W sali Książęcej znajduje się najdłuższy we Wrocławiu bar a alkohol niskoprocentowy można tu kupić w całkiem przystępnej cenie. Piwnica słynie również z bardzo dobrej kuchni. Ale decyzję, czy obiad zjeść w Piwnicy czy w barze przy ul. Kuźniczej kilkadziesiąt metrów dalej (domowy obiad dwudaniowy z kompotem dla 2 osób jest w cenie przystawki w Piwnicy,) należy podjąć samodzielnie :-) Na Rynku znajduje się też taka oto nowoczesna, bardzo efektowna fontanna, oczywiście nie działająca zimą. Kolejny powód, aby wrócić tu latem :).

Będąc we Wrocławiu warto wybrać się na tzw. punkt widokowy. Najpopularniejszym miejscem jest Sky Tower. 
Budowla ma 212 metrów wysokości i jest najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce, oprócz sklepów i biur, znajdują się tam luksusowe apartamenty. Budynek liczy sobie 50 pięter. Punkt widokowy został urządzony na 49 piętrze. Odległość tę pokonuje winda w 1 minutę. Atrakcja jest biletowana. Bilety kupuje się w galerii handlowej obok wejścia do windy.
Osobiście wolę taras widokowy w kościele św. Elżbiety na Rynku czy Mostek Pokutnic w kościele Marii Magdaleny ale te w okresie zimowym są nieczynne
Widok na Stare Miasto oraz wyspę Słodową, oferuje taras na 45 metrowej Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Miejsce to warto odwiedzić chociażby dlatego, że "przebiega" tam mylnie wyznaczony południk!.
Historycznym sercem Wrocławia jest położony na wyspie Ostrów Tumski. Jest to najstarsza zabytkowa część miasta, której początki datuje się na IX w. Znajduje się tam m.in Katedra Jana Chrzciciela oraz siedziba Arcybiskupa wrocławskiego. Wyspę z miastem łączy Most Tumski, zwany mostem zakochanych.
Jak wieść niesie najpierw trzeba pogłaskać rzeźbę lwa przy Katedrze a potem przespacerować się po moście. I podobno można wtedy spotkać miłość swego życia! Na tym moście! I chyba coś jest na rzeczy.. Most jest obwieszony kłódkami, które zawieszają pary na znak wiecznej miłości. Moja córka uwielbia oglądać te kłódki, które często mają bardzo pomysłowe zdobienia. Snuje wtedy historie, jak to jakaś Ania i jakiś Dominik żyli długo i szczęśliwie..:) A mnie zastanawia, co się dzieje z kluczami od tych kłódek.. Na dokładne zwiedzanie Ostrowa Tumskiego należy przeznaczyć minimum jeden dzień ale raczej w okresie letnim.
Wędrując po mieście natkniemy się często na małe figurki krasnali, umieszczone nierzadko w zaskakujących miejscach. Krasnoludy zawładnęły wrocławskim podziemnym światem i zaprzyjaźniły się z mieszkańcami do tego stopnia, że sprowadziły swoje rodziny i krewnych (coś jak Polacy w Anglii..). Obecnie żyje ich we Wrocławiu około 300.  
Temat wrocławskich krasnali jest na tyle fascynujący, że zostanie im poświęcony osobny wpis.

Wybierając się do Wrocławia warto sprawdzić na http://www.wroclaw.pl/wroclaw-na-weekend, aktualne atrakcje i imprezy. We Wrocławiu z pewnością nikt nie będzie się nudzić.

Zatem udanego weekendu!

Jeśli podoba Ci się ten wpis, uznasz go za przydatny, kliknij plusa czy lajka. Będę wiedziała, w którym kierunku rozwijać moją „twórczość” :).

Komentarze

 1. Za 8 dni z moim Słońcem odwiedzimy Wrocław, super że trafiłem
  do Amelki. Wasze sugestie są nieocenione.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przydatny post:) Odwiedziłam Wrocław parę miesięcy temu i z dumą ;) stwierdzam, że większość proponowanych przez Ciebie miejsc "zaliczyłam";) Ale jeszcze sporo mi zostało, więc z chęcią ponownie zawitam do Wrocławia za jakiś czas:) Bo warto!

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wpis, Wrocław jest dumny z takich blogów. Wrocław to piękne miasto, zastanawiam się nad wynajęciem mieszkania tam i rozpoczęcia nowego życia. Krasnale są świetne, już tyle zabawnych widziałam że masakra :D A ile jeszcze jest takich unikatowy tego na pewnosię dowiem.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz