Park Krajobrazowy Chełmy, część 2


Muchów to niewielka miejscowość położona przy drodze nr 365 przebiegającej przez Park Chełmy. Znajduje się tam uroczy pałacyk pochodzący z 1910r., w którym obecnie mieści się schronisko młodzieżowe, idealne miejsce na bazę wypadową po Parku Krajobrazowym jak i Pogórzu Kaczawskim.
Tablice edukacyjne ustawione wokół pałacu zwracają naszą uwagę na jedną z okolicznych atrakcji - Czartowską Skałę.
Czartowska Skała
 
 
Wzniesienie o wysokości 463 m n.p.m. jest powulkanicznym stożkiem, z wyrobiskami po nieczynnych kamieniołomach po dwóch stronach. Wyraźnie odcina się na tle płaskiego krajobrazu. W jednym z wyrobisk utworzono miejsce piknikowe i ustawiono tablicę opisującą proces powstawania góry i tworzących ją skał, a także legendę związaną z nazwą wziesienia. Dojazd jest oznaczony. Auto można zostawić na poboczu drogi lub na własną odpowiedzialność podjechać bliżej polną drogą między polami.
Bazaltowe Wzgórze i wieża niewidokowa

Trafiliśmy tu przypadkiem, w drodze powrotnej do domu. Ustawione na poboczu tabliczki ze strzałkami(!) wyglądały bardzo zachęcająco. Wskazywały wieżę widokową a po drugiej stronie drogi grotę pustelnika. 
 
Grota była widoczna między drzewami, po kilku minutach byliśmy u celu. Fotki zostały cyknięte, ochotnicy do penetracji skalnej rozpadliny nie zgłosili się. Wróciliśmy więc do oznaczeń, kierując się na Bazaltowe Wzgórze. 
 
Po chwili wyłoniła się spora polana z tablicą edukacyjną a jakże, i miejscem piknikowym, zakończona pionową ścianą z wyciosanymi słupami - Bazaltowa Góra. Widok zaskakujący z efektem "łał", że to wszystko dzieło Matki Natury.
Szlak na wieżę widokową prowadził prosto, ale my zignorowaliśmy go i skręciliśmy w lewo, gdzie zboczem wzgórza prowadziła wydeptana ścieżka z widokiem na bazaltową ścianę. 
Nie spodziewaliśmy się, ścieżka skończy się punktem widokowym z ochronnymi barierkami! Widoki piękne, choć nie mieliśmy pojęcia, na co patrzymy :-)
Przez płaski szczyt wzgórza przebiega kolejna "dzika" ścieżka, która zaprowadziła nas do wieży widokowej.
   
 
Pierwszy efekt jest pozytywny, budowla robi wrażenia. Zbudowana w 1906r. na planie koła z kamieni bazaltowych, zakończona ozdobnym krenelażem... jest dziwnie niska. Korony drzew znacznie ją przewyższają. Na tablicy edukacyjnej czytamy, że ma tylko 10 metrów wysokości.
 
Kręconymi schodami wchodzimy na górę i rozbawieni podziwiamy morze drzew. Konstruktorzy wieży nie przewidzieli, że drzewa rosną? 
Na takiej bezwidokowej wieży dotąd nie byliśmy.  
Około 2,5 kilometra od tego miejsca, na wzgórzu Radogost znajduje się normalna wieża widokowa, ale o tym nie informuje już żadna strzałka.
Podsumowując, Park Krajobrazowy Chełmy to miejsce unikalne pod każdym względem. To miejsce, gdzie każdy poczuje się prawie jak Tony Halik odkrywający nieznane lądy :-)

Pozdrawiamy :-)

Zobacz także:
Park Krajobrazowy Chełmy część 1
Kaczawy, góry dla ludzi z wyobraźnią
Kościół Pokoju w Jaworze

Komentarze

 1. Fajnie, że są takie miejsca jeszcze "turystycznie nieucywilizowane" a jednak dostępne i ciekawe. Fakt trzeba być w posiadaniu własnego środka komunikacji. To nic, pospaceruje palcem po mapie czytając Twój post. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Odnalezc przypadkiem takie cudo, to dopiero przygoda :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj pięknym majem
  Tak powinnam napisać, ale czy rzeczywiście mamy piękny i słoneczny maj? Taki zapewne byśmy chcieli. Ale przecież jest on typowy.
  Jak widzę nie zważając na pogodę przemierzasz kolejne dolnośląskie ścieżki. A za dzisiejszą wędrówkę dziękuję, bo miejsce nie jest mi znane.
  Życzę dużo słońca, życzliwości i może błogich chwil z ulubioną książką

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow jestem pod wrażeniem świetne tereny na wycieczki rowerowe. Orientujesz się może czy są tam gdzieś w okolicy jakieś tanie kwatery. Myślę, że weekendowa wycieczka w tamte strony to super pomysł na długi weekend.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz